banner2

EKSİK PRİMİNİZ VAR DİYE ÜZÜLMEYİN: Artık emekli olmak o şarta bağlı… İlk taksit tarihi de netleşti

Prim borcu olduğu için emekli olamayan vatandaşları sevindirecek haber. EYT düzenlemesi ile emekli olamayanlar için prim borcunu ödeyerek emekli olma imkanı getiriliyor.

Ekonomi 30.05.2023, 22:35
Abone ol
EKSİK PRİMİNİZ VAR DİYE ÜZÜLMEYİN: Artık emekli olmak o şarta bağlı… İlk taksit tarihi de netleşti

Sayısı milyonları bulan emeklilikte yaşa takılanlar, TBMM'den geçen düzenleme ile emeklilik hakkına kavuşmasının ardından bazı kişilerin eksik prim ve gün nedeniyle yasadan yararlanamaması tepkilere neden olmuştu. Yapılacak olan düzenleme ile eksik prim ve gün nedeniyle yasadan yararlanamayacak olan kişiler de emekli olabilecek. Aynı zamanda maaşı geciken ETY’liler de avans müjdesinden yararlanacak. Eksik prim gün sayıları olanların emeklilik işlemlerine ilişkin detaylar haberimizde... 

Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaşın emeklilik için sadece gün ve primi doldurması yeterli oluyordu. Bunun yanında belirlenen belirli yaş kriterlerini uyulması da isteniyordu. Bundan dolayı çoğu kişi prim ve gün sayısını doldurmuş olsa dahi emeklilik hakkından faydalanamıyordu. Fakat yeni hayata geçirilen emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT ile prim ve gün sayısını dolduran herkes emeklilik hakkına erişti. Bunun yanında prim sayısını dolduramayan kişiler ise bu fırsattan yararlanamadı. Şimdi ise yeni karar ile eksik prim günü nedeniyle emekli olamayan kişiler için bir yapılandırmaya gidildi.

EKSİK PRİMLERİ TAMAMLAYAN EMEKLİ OLACAK

Prim gün sayısına takıldığı için emekli olamayanlar için yeni bir başvuru hizmete girdi.. Açılan bu başvurunun ardından ilk taksit ödeme süreleri de uzatıldı. Belirlenen kanun hükmünden yararlanmak için öngörülmüş olan süreler de bu kişiler için ertelendi. Bu kanundan yararlanmak için vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, belediyeler ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kuruluşlara giderek başvurunuzu yaparak yeni hizmetten faydalanabilirsiniz.

İLK TAKSİT TARİHİ BELLİ OLDU

Emekli olmak için prim ve gün sayısı yeterli olmayan kişiler yeni düzenlemeden faydalanarak gerekli taksitlerini bitirerek EYT imkanından faydalanabilecek. Bu yeni kanun ile taksit süreleri de uzatıldı. Yeni taksitlere ilişkin yapılan açıklamalarda ilk taksit için tarih de belli oldu. Bu yasa değişikliğinden faydalanmak isteyen ve emekli olmak isteyen kişiler ilk taksit 31 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak. Bunun yanında yapılandırılan borçların peşin ödemek isteyen kişiler için enflasyon farklarının %90 da silinecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!