banner2

Ekonomiye nefes! Başvurular yarın başlıyor

Hep birlikte mücadele ettiğimiz Koronavirüs'ün ekonomide yarattığı dalgalanmaları normale çevirecek çalışmalardan biri olan 'Nefes Kredisi' başvuruları başlıyor

Ekonomi 31.05.2021, 14:58 31.05.2021, 15:22
Abone ol
Ekonomiye nefes! Başvurular yarın başlıyor

Son bir buçuk yılda tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ekonomiyi hem milletler bazında hem de küresel ölçekte oldukça zor bir sürece soktu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, geride bıraktığımız zaman diliminde ekonomiyi canlı tutmak, esnaf ve üreticilerin sıkıntılarını minimuma indirmek için onlara çeşitli paketler sunarak destek oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Bakanlık şimdi yeni bir paketi daha hayata geçiriyor. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Nefes Kredisi” için başvurular yarın itibariyle alınmaya başlanıyor. Nefes Kredisi sayesinde ekonomide salgının yarattığı negatif etkiler sınırlanmış olurken, diğer taraftan da KOBİ’lere uygun uygun koşullarla finansman desteği sağlanmış olacak. Firmalar, üyesi oldukları oda ve borsalardan üyelik belgesi alarak banka şubelerinden başvurularını yapabilecek.

AA’nın haberine göre Nefes Kredisi Paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın öncülüğünde 10 bankanın katılımıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde hayata geçiriliyor.

Nefes Kredisi Paketi sayesinde yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019'a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanmış olacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ'ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ'ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunmuş olacak.

6 AY GERİ ÖDEMESİZ

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanının tanınacağı 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. İlgili uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi.

Yarın itibariyle başvuruların alınacağı kredi paketine katılım sağlayacak olan bankalar TC Ziraat Bankası AŞ, Türkiye Vakıflar Bankası TAO, Türkiye Halk Bankası AŞ, Türkiye İş Bankası AŞ, T. Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Akbank T.A.Ş, Denizbank AŞ, Ziraat Katılım Bankası AŞ, Vakıf Katılım Bankası AŞ olarak belirlenmişti.

BAŞVURULAR ÜYELİK BELGESİYLE YAPILACAK

Nefes Kredisinden faydalanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, çevrim içi ortamda TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da edinebilecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuya ilişkin şöyle değerlendirmede bulundu:

"Üyelerimiz, 10 bankanın Türkiye'nin her yerindeki şubelerinden kredi kullanabilecek. 6 aylık ödemesiz dönem şu an işletmelerimiz için en önemli husus. 6 ay boyunca ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. İnşallah o zamana aşılamanın da devreye girmesi ile işler normale dönecek, işletmelerimiz normal hayatlarına geri dönecekler."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!