banner2

Ekonomistler müjdeyi verdi! Altın o tarihte 1500 TL'ye yükselecek

Fed'in 75 baz puanlık faiz hamlesi ve faiz kararının ardından yetkililerin yaptığı konuşmalar piyasalarda dalgalı seyrin devam etmesine yol açtı. Öte yandan uzmanlar, gram altın için yeni fiyat tahminlerini sıraladı.

Ekonomi 22.09.2022, 10:25
Abone ol
Ekonomistler müjdeyi verdi! Altın o tarihte 1500 TL'ye yükselecek

Fed'in dün akşam yaptığı 75 baz puanlık faiz hamlesi piyasalarda olumlu karşılansa da faiz kararının ardından yapılan açıklamalar dalgalı seyrin devam etmesine yol açtı.

Faiz kararının ardından ekonomistler, gram altın için yeni fiyat tahminlerinde bulundu.

1450 TL HEDEFİ

Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyon rakamları sonrası, ABD Merkez Bankası Fed’in daha agresif faiz artırımına gidebileceği endişesiyle gerilemeye başlayan ons altın (31.1 gram), cuma günü 1.652 dolara inerek son 2.5 yılın en düşük seviyesini görmüştü. Gram da ons altında yaşanan düşüşün etkisiyle 971 TL’ye kadar gerileyerek, 22 Temmuz’dan bu yana en düşük noktaya gelmişti. Ons altın yeni haftaya da düşüş eğiliminde başlayınca, altın fiyatları vatandaşların merak konusu oldu. Ancak uzmanlar, altını yükselten ekonomik ve enflasyonist risklerin sürdüğünü, bu nedenle gramda 1.450 lira beklentisinin devam ettiğini söyledi.

Fed’in faiz toplantısından sonra onsun 1.750 dolar bandına gireceğini belirten Mehmet Ali Yıldırımtürk, şöyle konuştu:

“Yıl sonunda 1.850-1.900 dolar olacaktır. Bunun dışında iç piyasada da enflasyonun düşmemesi ve seçim hazırlığı sonucunda vatandaşlar kendini korumak için güvenli liman olan altına yönelecektir. Ayrıca kur korumalı mevduatlar (KKM) dövizde bir istikrar oluşturduğu için dolara olan ilgi de azaldı. Tüm gelişmeler ışığında doların yükselişi de devam ederse gram sene sonuna doğru 1.450 liraya ulaşır.”

FED'İN 75 VE ÜZERİ FAİZ ARTIŞLARINA DEVAM EDECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

ABD enflasyon verisinin beklentinin üzerinde gelmesinin altın fiyatlarını baskıladığını söyleyen Finans Analisti İslam Memiş de piyasada Fed’in 75 ve üzeri baz puanlık faiz artışına devam edeceği beklentisi oluştuğunu söyledi. Böylece dolar karşısında altın gibi emtiaların değer kaybettiğini belirten Memiş, “Fed’in faiz toplantısının ardından daha net bir tablo oluşacak. Yani altın fiyatları ya düşecek ya da toparlanacak” dedi.

"YENİ REKORLAR BEKLİYORUM"

Kısa vade için ons altında 1.615-1.715 dolar fiyatlarının takip edileceğini söyleyen Memiş, “Bu geri çekilmeler, elinde dolar bulunduran yatırımcı için orta ve uzun vadede yatırım fırsatı olabilir. Yani dolarla altın alınabilir. Gramda da ons nedeniyle düşüş olsa da aslında altının yükselmesine neden olan jeopolitik riskler devam ediyor. Bugün gram tekrar 1.000 liraya yükseldi. Bu da yine alım fırsatıdır. Çünkü ben gramın uzun süre 1.000 liranın altında kalacağını düşünmüyorum. Yılın son çeyreğinde gramda 1.250 lira ve üzerinde yeni rekorlar bekliyorum” diye konuştu.

EKRAN VE SERBEST PİYASA RAKAMLARINA DİKKAT

Vatandaşı ekran ve serbest piyasa fiyatlarına karşı da uyaran İslam Memiş, şunları söyledi:

“Geçen hafta ekranda gram altın 970 liraya kadar düşmüş görünse de serbest piyasada fiyatlar hiç bu kadar düşmedi. Örneğin şu an gramın fiyatı 1.000 lira. İnsanlar çok fazla düşüş olduğunu sanmasın. Ekranda görülen rakamsal değerler forex (uluslararası döviz piyasası) yani efektif kur üzerinden hesaplanıyor. Bankacılık sisteminde böyle bir rakam ortaya çıkıyor ama ekran fiyatlarıyla serbest piyasa fiyatları arasında fark var.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!