Ekonomist Atilla Yeşilada, dolar/TL kurunda o rakama dikkat çekti! Yeni finans modeli için tahminini açıkladı

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni ekonomik modelin 'tutması' halinde dövizden hızlı bir kaçışın yaşanabileceğine işaret etti.

Ekonomi 21.12.2021, 18:11 21.12.2021, 18:25
Abone ol
Ekonomist Atilla Yeşilada, dolar/TL kurunda o rakama dikkat çekti! Yeni finans modeli için tahminini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 'döviz endeksli TL mevduatı' modeli tartışılmaya devam ediyor. 

Kamuya ek yük bindireceği için programa olumsuz bakan ekonomistlerden Atilla Yeşilada, dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. 

'Mesele Ekonomi' adlı Youtube kanalına konuşan Yeşilada, öğrenci burslarına yapılan zamlar, BES için devlet katkısının artırılması gibi adımları çok önemli bulduğunu ifade etti. Yeni açıklanan programın başarılı olacağını düşünmediğini ancak başarılması halinde enflasyonun kontrol altına alınacağını kaydeden Yeşilada, fiyat istikrarını sağlama yolunda ABD Doları'nda '10 TL' sınırına özellikle dikkat çekti.

İşte Yeşilada'nın yorumlarından satır başları...

MİLLET ENFLASYONDAN ÇEKİNİYOR 

Sayın Cumhurbaşkanımız şapkadan tavşan çıkardı, o tavşan bir deliğe girdi, Alice de onun peşinden gitti... Bir realiteden başka bir realiteye geçtik. 

İnsanlara dünyanın bir tepsi şeklinde olmadığını anlatmaktan bıktım. Yeni ekonomi modelinin yürüyeceğini düşünmüyorum. Neden yürümez? 

Örnek vereyim: 100 milyar mevduat var... Bunun ortalama faizi yüzde 15. Türk Lirası yüzde 30 değer kaybetti bir yılda... Siz bir yılda o mevduatı sigorta etmek için 150 milyar lira ödeyeceksiniz. 

Millet neden dolara kaçıyor? Çünkü enflasyondan çekiniyor. Enflasyona dayalı mevduat çıkarılsaydı gerçi o da batırırdı ama o sistem daha geç batardı. 

Diyelim ki sistem tuttu ve yıl sonunda dolar/TL kuru şu andaki mevduat faizinin altına, yüzde 10'a indi. Ama 3 Ocak'ta enflasyon açıklanacak ve TÜİK dedi ki, "Yıllık enflasyon yüzde 30'a çıktı."

Şimdi bu durumda sen vatandaşa tek kuruş vermiyorsun çünkü döviz değer kaybetmiş ama enflasyona karşı TL yine değer kaybetmiş. 

Bunun yerine şu olabilirdi: Bir... Faizleri artırın... Faizleri artırmak istemiyorsanız Merkez Bankası her sabah döviz ihalesi açsın. Açık eksiltmeyle 1 milyar doları paylaşarak satsın. 

Dünyanın her yerinde döviz kurları reel ekonomiyi yansıtmayıp göbek oynatmaya başladığı zamanlarda bunlar uygulanır. Ama biz taktık bir kere... Büyük bir hata yapıyoruz, bunun sonucunda tabii ki daha büyük bir facia olacak. 

Ek önlemler paketi açıklanacak ama insanların kısa bir süre sonra yine dövize yönleneceğini düşünüyorum. 

PROGRAM BAŞARILI OLURSA...

Program başarısız olacak diyorum ama diyelim ki başarılı oldu ve kur istikrar kazandı. Bu yetmez. Dolardan TL'ye mevduat dönüşü de lazım. Onun için de enflasyonun düşmesi gerekir. Enflasyonun azmasını önleyecek ve fiyatların gözle görülür biçimde düşmesini sağlayacak tek kur rakamı dolar/TL 10'dur. Kur 10 TL'ye çekilebilirse, boru hattında biriken enflasyonun bir kısmı geri gönderilir ve biz enflasyondaki zirveyi çok daha çabuk atlatırız. Böylece yeni sistemin yaşama şansı olur. 

Sistemin dengeye oturup oturmayacağını 2-3 gün içinde anlarız. Sistem dengeye oturursa dolar/TL kuru çok hızlı düşer. Sebebi de şu: Buna bir beklenti dengesi olarak bakalım, piyasa rakamlarından değil. Eğer mevduatı olanların önemli bir bölümü bu sistemin yürüyeceğini düşünürlerse ne yaparlar? 14 TL'dan 18 TL'ye kadar dolar almış herkes zarar etmemek için dövizini satar. Piyasada birdenbire döviz bolluğu oluşur. Bu sefer alıcı daha az olduğu için, döviz değer kaybetmeye ve TL değer kazanmaya başlar. 

KREDİ ÇEKİP DÖVİZ ALANLAR...

Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi, bankalardan TL kredi çekip döviz alanlar var, buna izin verilmeyecek. Teşebbüs etmesinler, sonra hesapları bloke edilebilir. 

FAİZ İNDİRİMİ DEVAM EDER Mİ?

Öte yandan Sayın Erdoğan, politika faizini yüzde 9'a indirmeye kararlı görünüyor. Merkez Bankası ocakta pas geçse de şubat-martta bu indirim adımlarına devam edecektir. 

KUR İSTİKRARI ETİKETE YANSIR MI?

Kurlarda istikrar sağlanırsa etiketlerde kaydadeğer düşüşler görürüz. Çünkü işletmeler pahalı bir ürünü az miktarda satmak yerine bir miktar kâr payıyla makul bir fiyat vererek çok sayıda ürün satmayı her zaman tercih edecektir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!