Ekonomist Atilla Yeşilada: Dolar/TL'de bu haftaya dikkat!

Rusya-Ukrayna savaşı, Omicron varyantının yaygınlaşması ve FED'in faiz artırımı ihtimallerini hatırlatan ekonomist Atilla Yeşilada, dolar/TL kurundaki tablonun ne yöne evrilebileceğini değerlendirdi.

Ekonomi 20.12.2021, 01:13
Ekonomist Atilla Yeşilada: Dolar/TL'de bu haftaya dikkat!

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, 2022 itibariyle ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına başlayacağını ve bu durumun en çok da gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğini belirtti. 

Rusya-Ukrayna geriliminin de belirleyici rol oynayacağına dikkat çeken Yeşilada altın, döviz ve Türk Lirası'nın bundan sonraki seyrine ilişkin 'Integral Forex TV' adlı Youtube kanalında şu yorumda bulundu:

"Büyük bir patlama yaşayacağız. Aklıma ilk gelen tarih ocak ayı sonu... Eğer Rusya Ukrayna'ya saldırırsa -ki ABD ve Avrupa Birliği'nin ortak yaptırımları konuşuluyor- finans basını bunu konuşacak ve ben ciddi anlamda bir şok bekliyorum. Küresel ölçekte hisse senetlerinde ciddi satışlar olacak."

"Omicron varyantında da durum şöyle: Omicron'un öldürücü olmadığını görüyoruz. Ama Delta'dan 10 misli daha hızlı yayılıyor. Bu da hastanelerdeki yatışları artıracak. Önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşması beklenen Omicron'da bir de Rusya-Ukrayna savaşı eklenirse vay halimize..."

DÖVİZİN AZGINLIĞI DURUR MU?

Kendi Youtube kanalında ise bugünden itibaren önümüzdeki 5 güne dikkat çeken Atilla Yeşilada, çarpıcı iddialarda bulundu. "Dövizin azgınlığı durdurulabilir mi?" şeklindeki soruların cevabını bulmaya çalıştığını dile getiren Yeşilada şunları söyledi: 

"Hükümetin asgari ücret zammını ve emeklilere yönelik hazırlandığı zam paketini sonuna kadar destekliyorum. Ama bu zammın halk üzerinde rahatlatıcı etkisi, döviz kontrol altına alınamazsa ancak iki ay sürer. Enflasyon ocakta 30'a çıkacak, oradan daha da yükselmeye başlayacak. Bu da vatandaşın satın alma gücünü azaltacak."

MÜDAHALE ZORUNLU HALE GELEBİLİR

"Dolar/TL sepetine müdahale şart, Türk Lirası'nın değer kazanması şart. Aksi halde devalüasyon/enflasyon spiraline gireceğiz. Geçtiğimiz cuma günü açıkçası korktum. 'Herkes yeteri kadar dolar alırsa dolar bir süre sonra kendiliğinden düşmeye başlar' tezi çürüdü. Eğer Merkez Bankası müdahale etmeseydi 18'i aşacaktı dolar kuru. Gelecek hafta da 20'yi aşacaktı. Müdahale bence çok yanlış şekilde yapılıyor ama bir bakıma etkili oldu. Ama ondan sonra ne oldu? Borsa döviz kuruna paralel değer kazanırken vahşi biçimde değer kaybetmeye başladı, iki kez işlemler durduruldu. Bu beni çok korkuttu." 

"Ayrıca şöyle duyumlar aldım: Bankalardan döviz mevduatı çekiliyor ve bu başka bankaya yatırılmıyor. Yani mevduata bir saldırı sözkonusu. Eğer müdahale edilmezse vatandaşlar paralarını bankalardan çekmeye yönelebilir. Bankadan bankaya EFT yaptırmakla, şubeye gidip 'ben dövizimi istiyorum' demek arasında büyük fark var."

O YÖNTEMLER UYGULANABİLİR

"Dövizin yükselişini durdurmak için alternatif kalmamışsa Merkez Bankası sert faiz artırımına gitmelidir. Çünkü piyasa artık satacağı malı fiyatlayamıyor. Ama Sayın Erdoğan'ın bu yönteme başvuracağını sanmıyorum. Fakat bazı ek önlemler alınabilir. Bankalardaki döviz varlığına ek vergi getirilebilir. Bankalardan döviz çekimi sınırlandırılabilir. Döviz büfelerindeki işlemler için ek vergiler konulabilir. Vatandaşlara döviz ödemeli tahvil ihraç edilebilir."

BİRKAÇ HAFTA DAHA KENDİ HALİNE BIRAKILACAK

"Hükümetin döviz kurunu birkaç hafta daha kendi haline bırakacağını düşünüyorum. Yeni yılla birlikte iş dünyasından gelen feryatlar iyice arttığında o vakit çok sert (1000 baz puanlık) bir faiz artırımı yapılmak zorunda kalınır ki ekonomiye çok ağır zararlar verecektir bu adım. Ya da bankalardaki döviz mevduatları tamamen dondurulacak." 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!