banner2

Ekim ayı ödemeleri ne zaman yapılacak? Bakan Yanık açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ''Ekim ayı ödemeleri ne zaman yapılacak?'' sorusuna ''Başlıyoruz, bu hafta itibariyle hesaplara yatırılacak'' şeklinde yanıt verdi. Bakan Yanık ayrıca sosyal yarım, öğrencilere ulaşım desteği, anaokulu yardımı ve doğalgaz destek ödemeleri hakkında bilgi verdi.

Ekonomi 13.10.2022, 11:29 13.10.2022, 12:34
Abone ol
Ekim ayı ödemeleri ne zaman yapılacak? Bakan Yanık açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, NTV'de katıldığı programda konuştu. Bakan Yanık, sosyal yardımlarda kapsamın genişlediği, ödeme miktarlarının arttığı ve yeni sosyal yardım kalemlerinin uygulamaya girdiği sürecin devam ettiğini bildirdi.

''Türkiye Aile Destek Programı ile ne tür yenilikler yapıldı?'' sorusuna yanıt veren Bakan Yanık, ''Biz sosyal yardımlarının, sadece yoksullukla tanımlanmaması gerektiğinin kanaatindeyiz. Aile Destek Programı'mız bu kapsamda, sadece kanunda tanımlananlarla değil genişletilerek devam etmesini istiyoruz. Kapsamı nasıl genişlettik. Normal şartlarda bordrolu çalışanları desteklenmesi mümkün değildi. Emeklilerin dul ve yetimlerini bu kapsama dahil ettik. Dolayısıyla kapsam da miktarlar da oldukça genişletildi. Ayrıca fatura ödeme destekleri de sağladık'' ifadelerini kullandı.

AYLIK BİN 250 LİRAYA KADAR DESTEK

''Türkiye Aile Destek Programı birer yıllık dönemlerle program.'' diyen Bakan Yanık, ''Bu yardımların bir kısmı sürelidir, bir kısmı da süresizdir. Türkiye Aile Destek Programı birer yıllık dönemlerle program. Bir yılın sonunda duruma tekrar bakıp, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aylık 850 ila bin 205 lira arasında destek veriyoruz'' şeklinde konuştu.

EKİM AYI DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bakan Yanık, ''Ekim ayı ödemelerine başlıyoruz. Bu hafta itibariyle hesaplara yatırılacak.'' dedi.

DAR GELİRLİYE ANAOKULU DESTEĞİ

Derya Yanık, "Dar gelirli aileye anaokulu destek ödemesini bu hafta yapacağız. İlk ödemeyi bu hafta yapacağız. Sadece vatandaşlarımızın çocuklarını okula kaydettirmeli yeterli. Biz çocuklarımız için ödemeleri, Milli Eğitim Bakanlığı'na yapacağız" ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ DESTEK ÖDEMELERİ

''Bir ısı haritası oluşturduk. Bu haritaya göre 950-2 bin 500 lira arasında kademe kademe ödemesi yapıyoruz.'' diyen Bakan Yanık, ''Başvurular 5 Eylül'de başladı. Normal şartlarda ev sahibi olma gibi şartlar vardı. Bu kapsamı geniştettik, kiracılar da yararlanıyor. Kişinin, faturasını PTT'ye götürmesi yeterli. Sayısı belirledikten sonra ödemeler ekim-kasım gibi yapılacak'' ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERE ULAŞIM DESTEĞİ

Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız. Tek yön 500 liraya kadar ödeme yapacağız. Yılda iki kez olacak. Her bir öğrenciye yaklaşık 2 bin lira ödemesi olacak. Öğrencilerimize ödemeler, vakıflarımız aracılığıyla IBAN'lara yatırılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!