banner2

Ek MTV'de kritik gün! Anayasa Mahkemesi karar verecek

Ek MTV’nin ilk taksidinin ödenmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’nin iptal istemini ne zaman görüşeceği de belli oldu. Yüksek Mahkeme, ek MTV uygulamasının iptal istemini 28 Eylül’de görüşecek.

Ekonomi 23.09.2023, 08:06 23.09.2023, 08:16
Abone ol
Ek MTV'de kritik gün! Anayasa Mahkemesi karar verecek

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvuru sonrası kritik tarih belli oldu.

GÖZLER 28 EYLÜL'E ÇEVRİLDİ

Yüksek Mahkeme, düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan başvurunun ilk incelemesini yaparak, dosyayı esastan görüşmeye karar vermişti. Başvuru, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşülerek karara bağlanacak.

BAZI MADDELERİN İPTALİ İSTENMİŞTİ

7456 sayılı 6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istenmişti.

KARARA BAĞLANMASINA HÜKMETMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, 26 Temmuz tarhindeki gündem toplantısında, başvurunun ilk incelemesini yapmış, yürürlüğü durdurma talebinin esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına hükmetmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!