Ek gösterge 0 ne demek? Ek göstergesi olmayan memurlar hangileridir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili açıklama yapmıştı. Konuşma sonrasında ek gösterge 0 ne demek diye merak edenler internette arama yapmaya başladı. Peki ek gösterge 0 ne demek? Ek göstergesi olmayan memurlar hangileridir?

Ekonomi 07.06.2022, 12:57 07.06.2022, 13:04
Abone ol
Ek gösterge 0 ne demek? Ek göstergesi olmayan memurlar hangileridir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kabine Toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Açıklamada ek gösterge hakkında detayları paylaşan Recep Tayyip Erdoğan, 600 puanlık yükseltme yapacaklarını ve yardımcı hizmetler sınıfındakiler dahil 5,3 milyon kamu emekçisinin bu düzenlemeden yararlanacağı bilgisini verdi. Peki ek gösterge 0 ne demek? Ek göstergesi olmayan memurlar hangileridir?

EK GÖSTERGE 0 NE DEMEK?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin kararlaştırılmasında bakılan ve önemli yeri olan unsurlardan biridir. Ek gösterge yüksek olduğunda emekli aylığı ve ikramiye de yüksek olmaktadır. Bu sebeplele memurlar bulundukları unvanların birinci derece kadroları için kararlaştırılan ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını ister. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre değişiklik gösterir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı farklılık gösterir.

Ek gösterge miktarı 3000 olan öğretmen ve hemşireler özellikle ek göstergelerin artışını istemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması sebebiyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma veya ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması istenmektedir. 657 sayılı Devlet Kanunu'na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi pek çok meslek grubu ek göstergelerin artışını bekliyorlardı.

Ek göstergesi 0 olan memurlara verilen 600 puanlık göstergenin emeklilikte maaşa ve ikramiyeye getirisi söz konusu düzenlemenin detayları belli olduğunda ortaya çıkacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!