banner2

Ehliyeti 5 yıldan uzun süredir olanlar KRİTİK UYARI: Ödemeyenlere büyük ceza!

Milyonlarca araç kullanıcısını ilgilendiren önemli bir uyarı geldi. Trafik ihlali yapıp ceza alan sürücüler için yapılandırma kararı geldi. Son tarih 1 Haziran. Yapılandırma yapmayan araç sürücüleri çok büyük cezalarla karşılaşabilir. İşte detaylar...

Ekonomi 01.06.2023, 11:45 01.06.2023, 12:03
Abone ol
Ehliyeti 5 yıldan uzun süredir olanlar KRİTİK UYARI: Ödemeyenlere büyük ceza!

Trafik cezası almış ehliyet sahiplerine büyük fırsat... 1 Haziran tarihine kadar trafik cezaları yapılandırılacak. Yapılan resmi açıklamada, 31 Aralık 2022 tarihinden önce tahakkuk eden Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve önceki tarihten kaynaklanan trafik idari cezaları, karayolu taşıma idari para cezaları, köprü ve otoyol ihlali geçiş ücretleri ile idari para cezalarının 12 Mart 2023 tarihindne itibaren kesinleştiği ve henüz ödenmemiş veya ödeme süresi geçmemiş olanların 1 Haziran 2023 tarihine kadar yapılandırılabileceği belirtildi. Başvuru süresini kaçıran sürücüler ise ceza ödemek zorunda kalacaklar.

48 AYA KADAR TAKSİT FIRSATI

Yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 ve 48 aya kadar taksitlendirilebilecek. Taksit seçeneğini tercih eden sürücüler, yapılandırılan tutarın ilk taksitini 3 Temmuz 2023 tarihine kadar (resmi tatil nedeniyle 30 Haziran 2023 tarihine kadar) ödemeleri gerekecek.

YAPILANDIRMA HAKKINDA DETAYLAR

Başvuru sırasında taksitli ödeme seçilmesine rağmen, yapılandırılan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde, ayrıca bir katsayı hesaplanmayacak ve Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90 oranında indirim yapılacaktır. Kanun kapsamında ödenecek olan motorlu taşıtlar vergisi, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası ile bu alacaklara bağlı faiz, gecikme faizi, gecikme zammı yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı ile katsayı tutarının en az %10'unun ödenmiş olması ve bu Kanun hükümlerinin ihlal edilmemiş olması koşuluyla, bu Kanunda belirtilen ödeme süresi sonuna kadar taşıtların fenni muayenelerinin yaptırılması mümkün olacaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!