banner2

Ehliyet sahipleri dikkat! Bunu yapmazsanız rekor ceza ödeyeceksiniz

Ehliyet sahibi olan vatandaşlar dikkat! Ehliyet yenileme işlemlerini yapmayanlar rekor düzeyde ceza ödeyecek. Peki, ehliyet yenileme işlemleri nasıl yapılır? Ehliyet yenileme için hangi evraklar gerekiyor? Ehliyet yenilemek için son tarih ne zaman? İşte, detaylar...

Ekonomi 16.03.2023, 16:19 16.03.2023, 16:37
Abone ol
Ehliyet sahipleri dikkat! Bunu yapmazsanız rekor ceza ödeyeceksiniz

Sürücü belgesini yenilemeyen sürücüler için son tarih yaklaşıyor. Geçtiğimiz aylarda ehliyet yenileme işlemleri için süre uzatılmıştı. Son tarihe kadar ehliyetini yenilemeyenler büyük bir para cezası ödeyecek. Vatandaşlar ise ehliyet yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyor. İşte, detaylar...

BİR HAFTA İÇİNDE ULAŞTIRILACAK

Sürücü belgesini yenileme işlemi için öncelikle randevu almanız gerektiği belirtilerek randevu oluşturduktan sonra belirlenen tarihte istenen belgeler ile birlikte başvuruda bulunmanız gerektiği ifade edildi. Bununla beraber başvuru ücretinin de ödenmesi gerektiği ifade edildi. Söz konusu işlemi aynı gün içerisinde tamamlayabileceğiniz belirtilerek başvuru yapıldıktan sonra bir hafta sonra yeni sürücü belgesi size ulaşacağı aktarıldı.

Sürücü belgesi randevusu almak için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunduğu aktarılarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Çağrı merkezini arayabilir isterseniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nin randevu alma sayfasını kullanarak randevu alabileceğiniz aktarıldı.

Aldığınız randevuya gidemeyecekseniz herhangi bir mağduriyet yaşamamak için aldığınız randevu saatinden en az yarım saat önce iptal etmeniz gerektiği belirtilerek daha önce oluşturduğunuz randevuya gitmemeniz durumunda 15 gün içerisinde randevu verilmeyeceği ifade edildi.

EHLİYET YENİLEMEK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİYOR? 

Eski tip yani 2016'dan önce alınan sürücü belgelerinin yenisi ile değiştirilebilmesi için "Vakıf Hizmet Bedeli" için 2 TL, "Değerli Kâğıt Bedeli" için 13 TL ödenmesi gerektiği belirtilerek gerekli evraklar da şöyle paylaşıldı:

  • Kimlik belgesi
  • Eski sürücü belgesi
  • Harç ücreti makbuzu
  • Sürücü sağlık raporu
  • Adli sicil belgesi
  • 1 adet biyometrik fotoğraf (6 aydan eski olmamalı)
  • Kan grubunu gösteren belge

EHLİYET YENİLEMEK İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Yenileme işlemi için son tarih daha önce 31 Aralık 2022 olarak belirlenmişti fakat sürenin iki yıl daha uzatılmasına karar verildi ve 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!