banner2

E-DEVLET'TEN BAŞVURUN 300 BİN ÖDEMEYİ ALIN: Dar gelirliye tarihi fırsat! Bu yardım geri ödemesiz yapılıyor 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu sabah açıkladı. Dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara 300 bin TL destek ödemsi yapılacak. Başvurular ise e-Devlet üzerinden yapılacak. Başvuru ekranı açıldı. İşte şartlar ve detaylar...

Ekonomi 30.05.2023, 14:09
Abone ol
E-DEVLET'TEN BAŞVURUN 300 BİN ÖDEMEYİ ALIN: Dar gelirliye tarihi fırsat! Bu yardım geri ödemesiz yapılıyor 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli vatandaşlar için birçok farklı başlık altında destek ödemesi yapıyor. Bakanlık şimdi de, ihtiyaç sahiplerine tam 300 bin TL hibe desteği verecek. 

Artan enflasyon oranı, peş peşe yapılan zamlar vatandaşın elini kolunu bağlıyor. Ancak devlet, dar gelirli aileler için yardım programları düzenliyor. Özellikle ev sahibi olamayanlar için yeni bir projeye girişecek olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, konut yardımı yapacak. Bakanlığın konut başlığı adı altında yapacağı yardım 300 bin TL'ye kadar çıkıyor. 

KONUT DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Bakanlık tarafından başlatılan yeni proje, kötü şartlarda yaşamak zorunda kalan ihtiyaç sahiplerine yönelik olacak.  Evi içinde yaşanmayacak kadar kötü durumda olanlar ve sağlıksız koşullarda yaşayanlar için verilecek olan konut yardımı ile vatandaşın uygunda bakım ve onarım yapabilmesi ya da yeniden kendi için bir ev inşa edebilmesi amaçlanıyor.

Yapılacak olan yardım miktarları işinin gelir düzeyine ve genel duruma göre belirlenecek. Yaşlı, dul, malulen emekli gibi kesimler, bu yardımdan faydalanabilecekler. Ayrıca kişilerin gelir düzeyinin de asgari ücretin üçte birinden daha az olması şartı da bulunuyor.

Vatandaşların bu yardımdan faydalanması için gereken bir diğer şart da kötü durumda olan evin kişiye ait olması ve kendi arazisi üzerinde olması ile ilgili. Devletin vereceği bu yardım ile kişinin evini onarması, bakımını yapabilmesi ya da en baştan betonarme veya prefabrik şekilde ev yapabilmesi hedefleniyor.

DESTEK ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vereceği konut yardımı için başvurular başladı. Başvuruda bulunacak kişilerin, gereken şartları karşılaması bekleniyor. Kişilere verilecek miktar ise kişinin gelir düzeyine ve evin ihtiyacına göre belirleniyor. Bu kapsamda konut yardımı verilecek vatandaşlara farklı miktarlarda ödeme yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!