Yandex Metrica

Sitede Ara

Duyanın ağzı açık kalıyor! Bayram öncesi otobüs fiyatları uçak biletini geçti

Duyanın ağzı açık kalıyor! Bayram öncesi otobüs fiyatları uçak biletini geçti

Hem yaz tatilinin başlaması hem de yaklaşan Kurban Bayramı'ndan dolayı şehirlerarası otobüs bileti fiyatları aldı başını gitti. Bayram öncesi otobüs bileti fiyatları, uçak biletini geçti.

Ekonomi

30.05.2024, 17:55

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte şehirlerarası otobüs bileti fiyatları uçuşa geçmiş durumda. Bayramı fırsat bilip memleketine ya da tatil beldesine gitmek için hazırlık yapan vatandaşlar fahiş bilet fiyatları karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, otobüs bileti fiyatlarının yüksekliğinden şikayet etti. Otobüs bilet fiyatlarının uçak biletlerinin neredeyse iki katına ulaştığını belirten kullanıcılar, bayram tatili ve yaz tatilinin yaklaşmasını fırsat bilen otobüs firmalarının bilet fiyatlarına zam yaptığını dile getirdi ve bu duruma isyan etti. 

Otobüs bilet fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs firmaları 4 aylık periyotlar halinde Ulaştırma Bakanlığı'na fiyatlarını belirttiğini ancak bu süre içerisinde akaryakıt zamlarını ön gören firmaların yüksek fiyatla onay aldığını söyledi.

Bakanlık duyurdu! Destek ödemeleri hesaplara yatırılıyor Bakanlık duyurdu! Destek ödemeleri hesaplara yatırılıyor Haberi Görüntüle

BAYRAMLARDA VE TATİLLERDE TAVAN FİYAT

Yüksek fiyatların normal günlerde uygulanmadığını yüzde 30 indirim ile biletlerin satıldığını belirten Yıldırım, ''Sadece bayramlarda ve tatil günlerinde firmalar tavan fiyatı uyguluyor. Artan akaryakıt fiyatları, otoban ve köprü geçiş ücretleri ve firmaların komisyon kesmeleri ister istemez fiyatlara yansıyor.'' dedi.

O yatırımı yapan köşeyi döner! Necmettin Batırel 100 TL olacak diyerek duyurdu: Bu fırsat kaçmaz O yatırımı yapan köşeyi döner! Necmettin Batırel 100 TL olacak... Haberi Görüntüle

UÇAK BİLETİ FİYATINI GEÇTİ

Firmaların internet üzerinden bilet satışı yaptıkları sitelere bakıldığında 1 Haziran'da İstanbul'dan Dalaman'a gidecek bir yolcu için bin 500 liraya otobüs bileti varken, aynı tarihte Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Dalaman'a 550 liraya uçak bileti bulunuyor. 10 Haziran'da ise 900 liraya uçak bileti bulunurken, aynı tarihte bin 250 liraya otobüs bileti satıldığı görülüyor.

7700 TL dar gelirli yardım parası! Başvuran herkes PTT'den ödeme alacak: Son tarih belli oldu 7700 TL dar gelirli yardım parası! Başvuran herkes PTT'den ödeme... Haberi Görüntüle

“FİRMALARIMIZ TEMKİNLİ DAVRANIP FİYATLARINI YÜKSEK ALDILAR"

“Otobüslerde fiyat uygulamasının nasıl yapıldığını anlatmamız lazım vatandaşlarımıza.'' diyen Tüm Otobüsçüler Federasyonu Gelen Başkanı Mustafa Yıldırım, ''Firmalarımız kendi hazırladıkları fiyat listesini bakanlığa bildirirler ve 4 ay uygulamak zorundalar. Geçtiğimiz dönemlerde akaryakıta sürekli zam gelmesinden dolayı firmalarımız temkinli davranıp fiyatlarını yüksek aldılar. Bu aldıkları fiyattan yüzde 30 indirim yapma hakları var. Firmalar temkinli davranıp fiyatlarını yüksek aldıkları için yoğun günlerde yüksek fiyat uyguluyorlar, yoğun olmayan günlerde yüzde 30’un içinde rekabet ediyorlar şu anda. Zam yok demeyelim, zam oluyor. Nasıl oluyor, 4 ayı dolan firmalar yeniden müracaat edip fiyatlarını arttırabiliyorlar" ifadelerini kullandı.

Renault Duster peynir ekmek gibi satacak: Merakla beklenen fiyat listesi sızdı: Bayilerde kuyruk oluştu Renault Duster peynir ekmek gibi satacak: Merakla beklenen fiyat listesi... Haberi Görüntüle

“FİRMA FİYATIN TAVANINI UYGULUYOR"

Firmaların fiyatları tatil günlerinde tavan fiyattan uyguladığını belirten Yıldırım, “Şimdi sadece bayram tatili yok. Aynı zamanda okullar da kapanıyor. İkisi üst üste çakıştı ve çok yoğun bir hareket olacak. Dolayısıyla firmalarımız mevcut fiyatları en yüksek neyse bakanlığa bildirdikleri, 4 aylık süreyle belirledikleri fiyatlarını uygulamak zorundalar. Bayramlarda, yoğun günlerde firma, aldıkları fiyatın tavanını uyguluyorlar. Yoğun olmayan günlerde de yüzde 30’a kadar indirim yapabiliyorlar" dedi.

Altında sular ısındı! Hedef 3 bin 500 TL: 18 Temmuz 2024 altın fiyatları Altında sular ısındı! Hedef 3 bin 500 TL: 18 Temmuz... Haberi Görüntüle

''UÇAKLAR, OTOBÜSLERDEN UCUZ''

Otobüs bilet fiyatlarının uçak biletlerinden daha yüksek olduğunu belirten Yıldırım, “Ben 1-2 hafta önce İstanbul'dan Bodrum'a gidiş dönüş bilet aldım. Gidiş geliş bilet bin 400 liraydı. Otobüs fiyatı bin 200 lira, uçak fiyatı 700 lira. Son yıllarda otobüs işletmeciliği büyük bir yolcu kaybı yaşadı. Hava yollarına yaklaşık iç hatlarda 80-90 milyon yolcu gitti. 2023 yılında hızlı demir yollarına, 80 milyon yolcu gitti. Otobüs işletmeciliği yüzde 45 daraldı. Dünyanın her yerinde otobüs bileti 1 lira, demir yolu bileti 2 lira, uçak bileti 3 lira, yani katsayılar sayılar böyle gidiyor. Bizde tam tersi. Şu anda uçaklar, otobüsten ucuz. Gidin Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan Bodrum'a, Marmaris'e, Antalya'ya, Trabzon'a, Van'a bilet alın, otobüsten daha ucuz" ifadelerini kullandı.

Emekli aylığı düzenlemesi Meclis'e geliyor! Zamlı ilk ödeme tarihi resmen belli oldu Emekli aylığı düzenlemesi Meclis'e geliyor! Zamlı ilk ödeme tarihi resmen... Haberi Görüntüle

“OTOBÜS İŞLETMECİLİĞİ SÜRDÜRÜLEMEZ DURUMA GELİYOR"

Uçak ve otobüs arasındaki fiyat farkının nedenlerini açıklayan TOF Başkanı, “Otobüsün maliyeti yüksek, akaryakıt çok pahalı. İstanbul'dan İzmir'e giden bir otobüs için yolcu başı 70 lira sadece otoyol ve köprü bedeli ödüyorlar otobüsçüler. Bunun üzerine personel maliyetlerini, akaryakıt maliyetlerini, firmaların satış komisyonunu, işte internet bileti satılıyor, internetten yüzde 13’e kadar komisyon alıyorlar. Firma da kesiyor. Otobüsçünün yüzde 30’u yok. Dolayısıyla yani burada otobüs işletmecileri hakikaten sıkıntı içinde. Bu şartlar altında otobüs işletmeciliği sürdürülemez duruma geliyor" ifadelerini kullandı.

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor: Kredi kartı ödemeleri için flaş karar Milyonlarca sürücüyü ilgilendiriyor: Kredi kartı ödemeleri için flaş karar Haberi Görüntüle

“OTOBÜS BİLETLERİNE ZAM VAR"

Şehirlerarası otobüs şoförü Emin Özkan, “Henüz açıkçası bayram yoğunluğu başlamadı. Yol fiyatlarının yüksek oluşu, insanların Kurban Bayramı'nda masrafının yüksek olmasından dolayı şu an için yollarda beklediğimiz potansiyel yok. Bayram üzeri otobüs biletlerine zam var. Çünkü akaryakıt fiyatı otobüs sektöründe desteklenmiyor. Fethiye’ye gidiş geliş 30 bin liraya yakın bir mazot tüketimi yapıyoruz. Personel parası, otoban parası, köprü parasını eklediğimiz zaman otobüsçüye bir şey kalmıyor. Şu anda Fethiye’ye bin 100 lira civarı bilet kesiliyor. Uçak fiyatlarıyla yarışamayız, uçak bir kerede 500 kişiyi götürüyor, biz 30 kişiyi götürüyoruz" dedi.

Habere Tepki Ver

0

3

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading