DOLAR
12.83 3.76
EURO
14.52 3.63
ALTIN
737.83 3.50
BIST
1,808.79 1.82

Düşük faiz, döviz kuru, enflasyon... Nureddin Nebati açıkladı: İşte Türkiye'nin ekonomide yol haritası

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Türkiye ekonomisine yönelik döviz kuru üzerinden yapılan saldırı ve düşük faiz spekülasyonlarıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.  'Enflasyon küresel bir sorun' diyen Nebati, 2013'ten bu yana güçlü itirazlarla karşılaşıldığının altını çizdi, Türkiye ekonomisinin gücünü koruduğunu belirtti.

Ekonomi 26.11.2021, 13:43 26.11.2021, 17:35
Düşük faiz, döviz kuru, enflasyon... Nureddin Nebati açıkladı: İşte Türkiye'nin ekonomide yol haritası

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Türkiye ekonomisine yönelik son dönemde yapılan spekülasyonlarla ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı. 

''ARTAN İHRACAT GELİRİNİ İTHALATA YÖNLENDİRECEĞİZ''

Türkiye ekonomisini sadece döviz kurunu baz alan dar bakış açısıyla değelendirmenin doğru olmadığını ifade eden Nebati, düşük faizle neyin hedeflendiğini tek tek açıkladı. "Düşük faiz avantajı ile birlikte ihracat artışından elde ettiğimiz geliri ithalatımızın en büyük kalemleri olan enerji, ham madde ve ara malı yatırımlarına yönlendireceğiz.'' diyen Nebati, bu sayede hem enflasyon üzerindeki kur baskısının azalacağını hem de istihdamın aratacağını belirtti. 

Düşük faiz, döviz kuru, enflasyon... Nurettin Nebati açıkladı: İşte Türkiye'nin ekonomide yol haritası

''ENFLASYON KÜRESEL BİR SORUN''

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, ekonomideki en büyük sorunun cari açık olduğunu belirtti; tedarik zincirlerinin aksadığı bir dönemdende emtia ve enerji fiyatlarının küresel çapta fahiş oranlarda işlem gördüğüne vurgu yaptı. ''Enflasyon sadece ülkemizde değil, küresel çapta ortaya çıkan dönemsel bir sorundur.'' diyen Nebati, küresel salgının neden olduğu arz enflasyonunu azaltmak için faizlerin düşürülmesi gerektiğine işaret etti. 

''TÜRBÜLANSLAR YAŞANSA DA EKONOMİMİZ GÜCÜNÜ KORUYOR''

Pandemi sürecinde IMF’ye göre Türkiye'nin, G20’de büyüyebilen iki ekonomiden biri olduğunun altını çizen Nebati, Türkiye'nin düşük faiz politikası nedeniyle TL’ye yapılan manipülatif atakların ekeomiye ciddi zarar vermeyeceğini belirtti.  ''Son kur atağında reel sektörde türbülanslar yaşansa da ekonomimiz tüm gücünü korumaktadır.'' diyen Nurettin Nebati, yeni kurulan şirket sayısının geçen yıla göre artışını, kapanan ya da konkordato ilan eden şirket sayısının azalmasını örnek gösterdi. 

''2013'TEN BERİ GÜÇLÜ İTİRAZLARLA KARŞILAŞTIK''

''2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız.'' diyen Nebati, manipülatif kur ataklarıyla mücadelede, pandemi sonrası dönemde Türkiye'nin pozitif ayrışmaya devam edeceğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!