Dünyanın en büyük bankasından akıllara zarar dolar ve altın tahmini! 2 katı olacak geç kalmayın

JP Morgan, Fed'in faiz artışı beklentilerini yükseldi. Eski analizinde 25'er baz puanlık faiz artışı öngören banka, tahminlerini 2 katına çıkararak 2 toplantıda 50'şer baz puanlık artış beklediklerini söyledi.

Ekonomi 31.03.2022, 15:39
Dünyanın en büyük bankasından akıllara zarar dolar ve altın tahmini! 2 katı olacak geç kalmayın

JPMorgan Chase & Co. Fed’den gelecek 2 ayki toplantısı için faiz artış beklentilerini yükseltti. Daha önce her 2 toplantıda 25’er baz puan artış bekleyen ekonomistler şimdi her 2 toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artışı bekliyor.

PİYASA SAHİNLEŞİYOR

Michael Feroli öncülüğündeki ekonomistler müşterileriyle paylaştıkları notta “Fed yetkililerinin 50 baz puan faiz artışına daha sıcak baktığı görünüyor. Bu nedenle Mayıs ve Haziran için 25’er baz puanlık faiz artış tahminimizi 50’şer baz puana yükselttik. Temmuz ayı ve sonrasında ise 25’er baz puanlık artışlarla devam etmesini bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Beklentilerin değişmesinde Başkan Jerome Powell’ın geçen hafta ‘50 baz puanlık faiz artışı masada’ söyleminin etkili olduğu ifade edilerek “FOMC toplantısındaki şahin tonda söylemlere piyasanın kayıtsız kalması da Komite’nin daha hızlı sıkılaşma sinyali vermesine neden olmuş olabilir” ifadeleri yer aldı.

DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Fed'in iki toplantıda 50'şer baz puanlık faiz artırması dolar kurunda yükselişe yol açacak. Bu nedenle ons altında da bir yükseliş beklenmesi mümkün

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!