banner2

Dünyanın en büyük bankasına Suudi çelmesi! Hisse değeri yüzde 25 düştü

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Credit Suisse'in en büyük ortağı olan Suudi Ulusal Bankası sermaye artırımı yapmayacaklarını açıkladı. Bu açıklama sonrası bankanın hisse senedi fiyatı yüzde 25 oranında düşerek satış baskısı oluşturdu.

Ekonomi 15.03.2023, 18:15
Abone ol
Dünyanın en büyük bankasına Suudi çelmesi! Hisse değeri yüzde 25 düştü

ABD'de başlayan banka krizi yayılmaya devam ediyor. Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy'nin verdiği bir demeçte Credit Suisse'e daha fazla destek vermeyeceklerini söylemesinin ardından banka hisseleri yüzde 25 oranında düşüş yaşadı. 

BANKA HİSSELERİ YÜZDE 25 DEĞER KAYBETTİ 

Khudairy'nin açıklamalarıyla birlikte Credit Suisse'nin hisse fiyatındaki değer kaybı yüzde 25'e ulaşırken, Avrupa'nın önemli bankalarındaki düşüşler de hız kazandı. Buna göre, BNP Paribas yüzde 10,5, Societe Generale yüzde 10,2, Commerzbank yüzde 9,1, Deutsche Bank yüzde 7,8, Barclays yüzde 6,6 ve Standard Chartered yüzde 4,1 değer kaybetti.

BANKA KRİZİ GİDEREK YAYILIYOR 

Analistler, İsviçre'nin en büyük ikinci bankası konumundaki Credit Suisse'in sıkıntıya girmesi halinde Avrupa genelinde bankacılık sektörünün önemli risklerle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Söz konusu gelişmeler para piyasalarındaki fiyatlamalarda oynaklığı artırırken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 50 baz puanlık faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler yüzde 43 seviyesine indi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!