Dünyanın en büyüğü olacak! Tuz Gölündeki doğalgaz depolama tesisi dünyaya örnek olacak

Tamamlandığında dünyanın en büyük doğalgaz depolama tesisi olacak Aksaray'ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi'nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Ekonomi 21.04.2022, 17:04 21.04.2022, 18:23
Abone ol
Dünyanın en büyüğü olacak! Tuz Gölündeki doğalgaz depolama tesisi dünyaya örnek olacak

Aksaray'ın Sultanhanı ilçesinde inşası devam eden Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisi'nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında tamamlanması hedeflenen doğalgaz depolama kapasitesinin yaklaşık yarısının Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisleri'nde depolanması planlanıyor. 

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK 

İnşası tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak Aksaray'ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisi'nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

TUZ ERİTİLEREK YAPILDI 

Yerin 500 metre altına inilerek tuzun eritilmesi ile oluşturulan mağaralarda doğalgaz depolanırken her bir mağara deponun 100 milyon metreküp doğalgaz depolama kapasitesi olacak. 

YER ALTI DEPOLARINA 60 GALATA KULESİ SIĞIYOR

Oluşturulan mağaralar içerisine 60 tane Galata Kulesi alabilirken, bir Eyfel Kulesi yüksekliğinde. Söz konusu projede toplam 40 mağara tamamlanırken proje sonunda bu sayı 52'ye ulaşacak. 

ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 60'I GÜNEŞTEN 

Depolamada kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 60'ı güneş enerjisinden karşılanırken, proje için kurulan 1 mWe gücündeki güneş enerjisi santrali ile enerji üretiliyor ve bir yolda 878 ton karbon salınımı önleniyor. 

GÜNLÜK KAPASİTESİ 80 MİLYON METREKÜP OLACAK 

Depolama tesislerinin genişletme çalışmalarının 2023 yılında tamamlanması ile tesisin günlük kapasitesi 80 milyon metreküpe ulaştı. Bu kapasite ile Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'u karşılanabilecek. 

EKOSİSTEME KATKIDA BULUNUYOR 

Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Projesi 1. ve 2. etap çalışmaları kapsamında oluşturulmakta olan kavernalar için Hirfanlı Barajından alınan tatlı suyun işlem sonrası Tuz Gölü'ne deşarjı sonucu Tuz Gölü su seviyesi arttı ve ekosistemin gelişimine katkı sağlandı. Proje sayesinde Türkiye'nin en büyük flamingo kolonisini barındıran Tuz Gölü habitatı canlanırken, bu sayede flamingo sayısı arttı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!