banner2

Dünyada altının makas aralığı açıldı! Türkiye altın fiyatlarında Avrupa'yı solladı!

Asya ülkelerinin para birimleri dolar karşısında değer kaybı yaşarken Hindistan ve Çin gibi ülkelerde altın fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı. Ons altın Avrupa ülkelerinin paralarına karşı daha güçsüz. Böylelikle doğu ile batı arasında altın fiyatlarında makas aralığı giderek açılmaya başladı.

Ekonomi 22.09.2023, 17:54 22.09.2023, 18:02
Abone ol
Dünyada altının makas aralığı açıldı! Türkiye altın fiyatlarında Avrupa'yı solladı!

Dünya altın fiyatları konusunda ikiye bölündü. Küresel piyasalarda Doğu ve Batı ülkeleri arasında altın fiyatları büyük ölçüde ayrışıyor. Ons, euro, sterlin, frank cinsinden daha düşük bir yükseliş kaydederken Asya ülkelerinde altın yeni rekorlar kırıyor. 

ÇİN’DE REKOR KIRIYOR 

Altın fiyatları Asya’da dünyanın batısından ayrışıyor. Şangay Altın Borsası’nda altının primi mayıs ayından bu yana artıyor ve beş günlük ortalamada neredeyse diğer tüm dönemlere göre daha yüksek seyrediyor. Bu da Çin iç piyasasında altına yönelik fiziksel talebin daha güçlü olduğuna işaret ediyor. Fiyat artışlarının başlıca nedeni olarak yuanın değer kaybına karşı yatırım aracı olarak insanların giderek daha fazla altını tercih etmesi. Çin’de altın rekor seviye geldi. 1 gram altının fiyatı 452,44 yuan yani 61,95 dolar düzeyinde. Çin’de altın fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 10 yükseldi.

HİNDİSTAN’DA DA YÜSELİŞ DEVAM EDİYOR

Hindistan’da altın talebi yükseldikçe fiyatlar artıyor. 22 ayar altının gram fiyatı son 1 ayda 4.600 rupi seviyesinden 5.000 rupi seviyesine geldi. 24 ayarın fiyatı da 5.200 rupi ile rekor seviyeye yakın hareket ediyor. Ülkede fiyatlar son 1 yılda yüzde 20’den fazla yükseldi. Japonya’ya bakıldığında yine fiyatların son yılların en yüksek seviyesine geldiği görülüyor. Ülkede 1 gram altının fiyatı geçtiğimiz günlerde 10 bin yeni test ettikten sonra şu sıralar 9.200 yen civarından altın alıcı buluyor.

1 YILDA YÜZDE 8 YÜKSELDİ 

Altın, Euro cinsinden ise ons başına 1.808 seviyesinden fiyatlanıyor. Asya’da tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşan fiyatlar Avrupa’da 1 yıl içinde yüzde 8 yükseldi. Dolar cinsinden son 1 yıllık fiyat artışı yüzde 15. İngiliz sterlini cinsinden altın 1.564 seviyesinden satılıyor ve yılbaşından bu yana yükseliş oranı sadece yüzde 3. Aynı şekilde İsviçre Frangı olarak fiyat artışı sadece yüzde 1.9 oldu. Gram altın yılbaşından bu yana 5.492 frank seviyesinden 5.600 frank düzeyine çıktı. Türkiye’de altının onsu yılbaşındaki yaklaşık 34 bin TL seviyesinden 52 bin TL’ye yükseldi. Gram altın TL 2023’e 1100 TL civarında başladıktan sonra yüzde 50’den fazla değer artışıyla 1.675 lirayı aşmış durumda.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!