banner2

Dünya Bankası'ndan Türkiye'nin büyüme tahmini yükseltti!

FİTCH VE OECD'nin ardından Dünya Bankası da Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini yükseltti. Bankanın raporunda Türkiye, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri için ekonomik olarak büyüme beklenildiği açıklanırken büyüme tahmini ise yüzde 2,3'ten yüzde 4,7'ye yükseltildi.

Ekonomi 05.10.2022, 12:23 05.10.2022, 16:34
Abone ol
Dünya Bankası'ndan Türkiye'nin büyüme tahmini yükseltti!

Dünya Bankası, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti. Banka dün yayımladığı raporda Türkiye ekonomisi için büyüme öngörüsünü bu yıl için yüzde 4,7'ye yükseltti. 

HAZİRAN AYINDA 2,3 BÜYÜME TAHMİNİ YAPMIŞTI

Haziran ayında kuruluş 2022 için yüzde 2,3 büyüme tahmini yapmıştı. 

Dünya Bankası haziranda Ukrayna, Polonya, Rusya, Türkiye ve çevrelerindeki ülkeleri kapsayan bölgede GSYH'de yüzde 2,9 daralma görüleceğini öngörmüştü ancak son rapor ile bu tahmin revize edilerek yüzde 2'ye indi.

Bu durum, bazı ülkelerde salgın hastalık döneminde devreye alınan ekonomiyi destekleyici uygulamaların yanısıra bölgedeki büyük ekonomilerden bazılarının da beklentileri aşacak şekilde dirençli olduğuna işaret etti.

AVRUPA İÇİN RESESYON TEHLİKESİ

Dünya Bankası, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde 2023'te zayıf da olsa ekonomik büyüme görüleceğini, ancak Rusya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) enerji sevkiyatını kesmesi nedeniyle bahsi geçen ülkelerin resesyona girme ihtimali bulunduğu ifade edildi.

Dünya Bankası, Rusya ve Ukrayna savaşının etkilerini gerekçe göstererek Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde GYSH'nin 2022'de yüzde 0,2 daralmasını ve 2023'te yüzde 0,3 büyümesini beklediğini belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!