Yandex Metrica

Sitede Ara

Dünya bankaları Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini açıkladı: Kayıtsız kalamadılar

Dünya bankaları Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini açıkladı: Kayıtsız kalamadılar

İkinci çeyrek büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından dünyanın önde gelen bankaları Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini güncelledi. Tahminlerdeki yükseliş, Türkiye'nin gelişen ekonomisine ışık tutuyor.

Ekonomi

23.01.2024, 17:55

TÜİK'in Türkiye İkinci Çeyrek Büyüme Rakamlarını açıklamasının ardından dünyanın önde gelen bankaları Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini güncelledi.

Çinli otomobil devi BYD, Türkiye'de ilk 3'e oynayacak! Çinli otomobil devi BYD, Türkiye'de ilk 3'e oynayacak! Haberi Görüntüle

TÜRKİYE DİĞER ÜLKELERDEN POZİTİF AYRIŞTI

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen Türkiye ekonomisi ilerleme kaydetti ve diğer dünya ülkelerinden pozitif ayrıştı.

Uzman isimden altın ve gümüş için şaşırtan tahmin: Artık hiç bir değeri kalmayacak! Balon patlamak üzere Uzman isimden altın ve gümüş için şaşırtan tahmin: Artık hiç... Haberi Görüntüle

MOODY'S, TÜRKİYE'NİN 2021 YILI BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜZDE 6'YA YÜKSELTTİ

Uluslararası ekonomi ve finansın önde gelen kuruluşları, devam eden küresel ekonomik toparlanma ve aşılamadaki ilerlemenin etkisiyle Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminlerini gözden geçirdi.

Bu kuruluşlardan biri olan Moody's, Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 6'ya yükseltti.

Türkiye ekonomisinin 2022 yılına ilişkin büyüme beklentisini de yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya çıkaran Moody's, devam eden küresel ekonomik toparlanma ve aşılamadaki ilerleme sayesinde turizm sektöründeki toparlanmanın Türkiye ekonomisindeki büyümeyi desteklediğini belirtti.

Geçen yılki güçlü kredi büyümesinin devam eden etkisi ve baz etkisinin de büyümede rol oynadığına işaret eden Moody's, sıkılaşan finansal şartlar, bu yılki kredi büyümesinin geçen yıldan çok daha düşük bir seviyede kalması ve yüksek seyreden enflasyon nedeniyle büyüme ivmesinde gelecek çeyreklerde yavaşlama beklendiğini kaydetti.

Restoran ve lokantalarda fahiş fiyata izin yok! Bakanlık ceza yağdırdı Restoran ve lokantalarda fahiş fiyata izin yok! Bakanlık ceza yağdırdı Haberi Görüntüle

ABD'Lİ YATIRIM BANKALARINDAN DA YUKARI YÖNLÜ REVİZYONLAR GELDİ

ABD'nin büyük yatırım bankalarından JPMorgan ve Goldman Sachs da Türkiye'nin 2021 yılı büyüme performansına ilişkin tahminlerinde yukarı yönlü revizyona gitti.

JPMorgan, Türkiye için 2021 büyüme tahminini güçlü iç talep ve ihracattaki toparlanmayla yüzde 6,8'den yüzde 8,4'e revize ederken, 2022 büyüme tahminini yüzde 3,4 olarak korudu.

Goldman Sachs da Türkiye ekonomisi için bu yıla ilişkin büyüme beklentisini yüzde 7,5'ten yüzde 9,5'e çıkardı.

Uluslararası Para Fonu ise (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun temmuz ayı güncellemesinde, Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 5,8 ve 2022'de yüzde 3,3 büyüyeceğini öngörmüştü. IMF, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini daha önce bu yıl için yüzde 6 ve 2022 için yüzde 3,5 olarak açıklamıştı.

İşte o tahminler:

Fitch Ratings %6,3'ten %7,9'a yükseltti.

Dünya Bankası %4,5'ten %5'e yükseltti.

Moody's %5'ten %6'ya yükseltti.

Unicredit % 4,4'ten %6'ya yükseltti.

JP Morgan 2021 yılı büyüme tahminini %6,8'den %8,4'e yükseltti.

Goldman Sachs 2021 yılı büyüme tahminini %7,5'ten % 9,5'e yükseltti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading