banner2

Dövizdeki çakılma sonrası 2. el konutta zamlar geri çekiliyor

Döviz kurundaki sert düşüş konut fiyatlarını da etkiledi. 2. el konut ilan sitelerinde fiyatlar gerilemeye başladı.

Ekonomi 28.12.2021, 08:34 28.12.2021, 10:37
Abone ol
Dövizdeki çakılma sonrası 2. el konutta zamlar geri çekiliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Kabine Toplantısı'nın ardından ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalarda birlikte döviz kurunda hızlı bir düşüş yaşandı. Döviz kurundaki sert düşüş konut fiyatlarını da etkiledi. 2. el konut ilan sitelerinde fiyatlar gerilemeye başladı.

'ORTALAMA YÜZDE 13 DÜŞÜRÜLDÜ'

Hürriyet'te yer alan habere göre; konuyla ilgili konuşan emlak ilan platformu Emlakjet’in CEO’su Tolga İdikat, ''19 Aralık akşamında Cumhurbaşkanının açıklamaları ve ertesi gün dolar kurundaki sert düşüşten sonraki 6 gün içinde 7 bin 800 ilanda fiyat düşürüldüğünü gözlemledik. Bu rakam, bir önceki 6 günlük döneme göre 3 kat daha fazla. Fiyatı düşürülen ilanlar ortalama yüzde 13 düşürüldü. Doların hızla tırmandığı aralık ayında mülk sahipleri kuru takiben mülklerine peş peşe zam yapmış, ev fiyatlarını dolara endeksleyerek değerlendirenler olmuştu. Mevcut Kur durumunda fiyatların bir miktar geriye çekilmesi mümkün. Şimdilik ortalama fiyatlarda aşağı doğru bir hareketlenme olmadı. Kurdaki değişimin ortalama fiyatlara yansımasını görmek için bir süre daha piyasayı gözlemlemek gerekiyor'' dedi.

'GENEL BİR FİYAT DÜŞÜŞÜ YOK'

Dolarla gayrimenkul satışı yasak olsa da mülk sahiplerinin son dönemde dolara endeksli fiyatlama yaptığına dikkat çeken İstanbul Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Dr. Ahmet Büyükduman, ''Dolarda gerileme olunca fiyatlar da bir miktar geriledi. Ancak konut piyasasında genel bir fiyat düşüşü yok, zamların geri çekilmesini görüyoruz'' şeklinde konuştu.

'PAZARLIK MARJI YÜZDE 10'

Emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker’ın Türkiye Başkanı Gökhan Taş ise pazarlık marjına dikkat çekerken şunları kaydetti; ''Geçtiğimiz günlerde satıcı asla indirime yanaşmıyordu. Hatta alıcı bulunduğu halde ‘ucuza mı satıyorum’ endişesi ile fiyatı sürekli yükseltiyordu. Satış iptalleri de sıkça gündeme geldi. Bugünlerde ise piyasada pazarlık yapılıyor. Pazarlık marjı ortalama yüzde 10 oldu''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!