Dolar ve altını olanlar dikkat! FED başkanından kan donduran açıklama geldi!

Döviz, altın, tahvil ve kripto para piyasalarının gözü bugünlerde FED'in alacağı kararlara çevrildi. Piyasalar önümüzdeki dönemleri öngörmeye çalışırken FED başkanından enflasyona karşı harekete geçme sözü geldi.

Ekonomi 20.01.2022, 11:44 20.01.2022, 12:45
Abone ol
Dolar ve altını olanlar dikkat! FED başkanından kan donduran açıklama geldi!

Uluslararası para piyasaları FED'in açıklayacağı para politikasına kilitlendi. En çok merak edilen konunun başında ise FED'in enflasyona karşı ne kadar sert davranacağı oldu. Geçen yıl aralık ayında yapılan son faiz toplantısı FED'in varlık alımlarını hızla azaltacağına ve bu yıl faiz artırımına hazırlandığını göstermişti. FED enflasyonla mücadele için bunlarla da sınırlı kalmayabilir. Son faiz toplantısında 8.3 trilyon dolarla rekor kıran bilançonun düşürülmesi konusu masaya yatırıldı. 

FED yılın ilk toplantısını 25-26 Ocak tarihlerinde yapacak. Bu faizin artacağı bir toplantı olmayacak. Fakat özellikle bilanço küçültme konusundaki verilecek mesajlar yakından takip edilecek. Faiz toplantısına iki hafta kala FED başkanı Amerikan kongresinde konuşma yapacak. Başkanın konuşma metni, konuşma öncesinde kamuoyu ile paylaşıldı. Powell yapacağı konuşmada, 'Enflasyonun kök salmasını ve kalıcı olmasını engelleyecek çözümler üreteceklerini ve bunun için tüm araçlarını kullanacaklarını' söyleyecek. 

FED'in bu durumda enflasyona karşı sert adımlar atacağına yönelik beklentiler artıyor. Bu çerçevede Golden Sarchs, FED'in bu yıl 3 faiz artırımı yapacağını ön görüyordu fakat bu açıklamalardan sonra artırımın 4 faiz artırımı şeklinde olacağını öngördüğünü açıkladı. Buna göre FED, 'Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında faizi yükseltebilir' beklentisi oluştu. Aynı zamanda FED'in en geç Temmuz ayında bilanço küçültmeye başlayacağı bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!