banner2

Dolar ve altını olanlar dikkat! Beklenen gün geldi: FED faiz kararını o saatte açıklayacak

Resesyon ve enflasyon kıskacı altındaki ABD ekonomisi için kritik gün geldi. Küresel piyasalar bugün Fed'in vereceği faiz kararını bekliyor. Bugün Türkiye saatiyle 21:00'da verilecek faiz kararının yanında Fed Başkanı Jerome Powell'in önümüzdeki döneme ilişkin yapacağı açıklamalar da büyük öneme sahip.

Ekonomi 02.11.2022, 10:55 02.11.2022, 11:36
Abone ol
Dolar ve altını olanlar dikkat! Beklenen gün geldi: FED faiz kararını o saatte açıklayacak

Küresel piyasalarda dolar, altın ve euro dalgalı seyrini devam ettirirken bugün, Fed'in açıklayacağı faiz kararı kararsız piyasalara yön verecek. Faiz kararının yanında, Powell'ın yapacağı açıklama da piyasaların yön arayışına katkı sunacak.

Peki, dolar, euro ve altında son durum ne? Fiyatlar yükselecek mi? Ekonomistler bu sorunun yanıtını tartıştı.

FED FAİZİ ARTIRACAK MI?

Bankanın faizleri bu ay da 75 puan arttırması ve yüzde 3,75- 4 aralığına çekmesi bekleniyor. Piyasalar Fed’in sıkılaşmada vites düşüreceği beklentisine tutunurken, risk iştahı karar öncesinde yüksek seyrediyor. Ekonomistler enflasyonun merkez bankalarının hedeflerinin halâ çok üzerinde ve Fed’den gelecek şahin mesajlarla doların güçlenmesi, altının yeni düşüşler kaydetmesinin olası olduğunu söylüyor.

DOLAR ENDEKSİ ZAYIFLAMA EVRESİNDE

Kasım toplantısından sonra faiz artış hızını düşüreceğine dair bir beklenti giderek belirginleşen Fed’in faiz kararı öncesi dolar endeksi 111’in de altına indi. Doların Euro, sterlin ve yenin de aralarında olduğu altı para birimine karşı hareketini izleyen endeks, salı günü Fed’in bir sonraki toplantıdan itibaren sıkılaşmanın hızını düşüreceği beklentisiyle yüzde 0,57 düşüşle 110,9 düzeyine kadar geriledi.

"ENFLASYON BEKLENTİLERİ HALA YÜKSEK"

Dünya’dan Hilal Sarı’nın haberinde, National Australia Bank para birimi stratejisti Rodriggo Catril dolardaki düşüşün Fed’in faiz artışlarını yavaşlatacağı beklentisinden kaynaklandığını belirterek, “Ama mesajı kesinlikle işimizin henüz bitmediği olacak, enflasyon beklentileri hala yüksek. Genel görüşümüz dolar zirve yaptı, ancak bu zirveden düşeceği anlamına gelmiyor” şeklinde değerlendirmede bulunuyor.

FED AÇIKLAMALARI ALTININ YÖNÜNÜ BELİRLEYECEK

Altın fiyatları ise faiz artışlarının yavaşlayacağına ilişkin beklentilerle tekrar yüzde 1’in üzerinde artışla 1,655 dolar düzeylerine çıktı. Fed’den güvercin bir söylem gelmesi durumunda altının 1.600 doların üzerindeki seyrini koruyacağını öngören analistler, şahin bir Fed mesajı ile bu direnç noktasının da tutunamayacağını ve altın fiyatlarının daha da düşebileceğini öngörüyor.

OANDA kıdemli piyasa analisti Craig Erlam “Altın 1.600 dolar civarında bir direnç zemini buldu ancak Fed tekrar şahin bir faiz artışı daha yaparsa bu direnç noktası çok dayanmaz” diye konuştu.

RİSK İŞTAHI ARTIYOR

ABD faizlerinin yükselmesi, altını elinde tutmanın cazibesini düşürüyor. Ancak Capital Analisti Daniela Hathorn’un da ifadeleriyle, “Piyasalarda risk iştahının yeniden arttığı görülüyor ve bu muhtemelen hisselerde, büyümesi güçlü ülkelerin para birimlerinde ve altında yükselişler getirebilir.”

TÜRKİYE EN BÜYÜK ALTIN ALICILARI ARASINDA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Özbekistan, Katar ve Hindistan ile birlikte en büyük alıcılar arasında. 3. çeyrekte 31 ton altın alımı yapan Türkiye’nin altın rezervleri 489 tona ulaştı (toplam rezervlerinin yüzde 29’una denk geliyor). Yıl başından bu yana toplam altın alımı 95 ton oldu. Ayrıca raporda ülke ismi verilmeden bazı merkez bankalarının altın alımlarını resmi olarak belirtmediği de vurgulandı.

DOLAR EURO VE ALTINDA SON DURUM

Fed faiz kararı sabahında dolar/TL 18,60’lı seviyelerde hareket etmeye devam ediyor. Euro/TL kuru ise 18,38 liradan değerleniyor. Altının ons fiyatı 1652 dolar seviyesinde hareket ederken, gram altın fiyatları 986 liradan güne başladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!