banner2

Dolar son 10 ayın zirvesinde! Küresel piyasalarda DOLAR ETKİSİ: 28 Eylül Perşembe bugün dolar ne kadar, kaç TL?

Dünya genelinde dolar yeniden güçlenmeye başladı ve küresel para birimleri karşısındaki değeri son 10 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Uzmanlar, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) aldığı kararların bu artışta önemli bir etken olduğuna dikkat çekiyor ve yatırımcıların güvenli liman arayışında olduğunu ifade ediyorlar. Peki 28 Eylül Perşembe bugün dolar ne kadar, kaç TL?

Ekonomi 28.09.2023, 10:28 28.09.2023, 10:35
Abone ol
Dolar son 10 ayın zirvesinde! Küresel piyasalarda DOLAR ETKİSİ: 28 Eylül Perşembe bugün dolar ne kadar, kaç TL?

Dolar, dünya genelinde yeniden değer kazanma eğiliminde.

Uzun bir süredir küresel ekonominin ana gündemi, enflasyonla mücadele olmuştur. Geçen yılın Mart ayında başlayan faiz artırma süreci hız kesmeden devam ediyor. Amerikan Merkez Bankası (Fed), bu dönemde tam 11 kez faiz oranlarını artırdı.

SON 10 AYIN ZİRVESİNDE

Bu ayki toplantısında banka, faiz artışlarını askıya almış olsa da ilerleyen dönemlerde bir artış olabileceğine dair bir mesaj verdi. Dolar endeksi, 10 ayın ardından 106 puan seviyesini aştı.

Bir Yatırım Şirketi Yetkilisi olan Ahmet Uluhan, "Yatırımcıların güvenilir liman arayışı doları tercih etmelerine yol açtı. Risk iştahındaki bu düşüşün devam edeceği düşüncesindeyim. Fed, sıkı politikalarıyla piyasaların bir nevi rahatlamasını sağladı." şeklinde değerlendirmede bulundu.

FED İÇİN YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL

Geçen yıl Haziran ayında Amerika'da enflasyon yüzde 9'un üzerine çıkarak son 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Ancak bu yılın Haziran ayında enflasyon yüzde 3 seviyesine geriledi. Bununla birlikte, Amerikan Merkez Bankası (Fed) için bu seviye yeterli değil. Doların değer kazanışı, yerel ekonomiyi de etkiliyor. Dolar kuru, güne 27 lira 33 kuruş seviyesinden başladı.

Aynı şekilde, gram altın da uluslararası ons altındaki düşüşe paralel olarak bin 648 lira civarına geriledi.

28 EYLÜL PERŞEMBE BUGÜN DOLAR NE KADAR, KAÇ TL?

Haftanın dördüncü işlem gününde dolar/TL alış fiyatı 27,4142 olurken satış fiyatı ise 27,4218 oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!