banner2

Dolar patlayacak, Türkiye batacak yorumları fondaş yazarı bile çileden çıkardı: Bıktım artık

Youtube'da milyonlarca kişi tarafından izlenen ve tahminleri bir türlü tutmayan dolar-altın kahinleri fondaş medya yazarlarını bile çileden çıkarmaya başladı.

Ekonomi 23.09.2022, 16:44 23.09.2022, 17:30
Abone ol
Dolar patlayacak, Türkiye batacak yorumları fondaş yazarı bile çileden çıkardı: Bıktım artık

Selçuk Geçer, Atilla Yeşilada, Mahfi Eğilmez, Özgür Demirtaş ve daha pek çok isim... Gerek kendi sosyal medya hesaplarında gerekse de internet haber siteleri üzerinden piyasaya sürekli olumsuz algı ve korku pompalayan 'ekonomi kahinleri' yaptıkları yorumlarla artık fondaş medyayı bile çileden çıkarmaya başladı. 

Yazar Haluk Özdil'in "Avrupa'dan maaş alıyorlar" dediği 'battık bittik' lobisi sözcüleri, tahminleri kısa zamanda tutmasa da bir şekilde gündemde kalmayı başarıyor. 

ABD ve Avrupa ülkelerince fonlanan haber sitelerinden Serbestiyet'te Reşat Çalışlar adlı gazeteci, Youtube yayınlarıyla vatandaşa korku pompalayan ekonomi kahinlerine isyan etti. 

Reşat Çalışlar

Söylenenlerin aksine sene başından beri Türk Lirası'nın Avro ile hemen hemen aynı getiriyi sağladığını ancak bazı insanların tuhaf bir şekilde "Avro her hafta yüzde 10 yükseliyor" yanılsamasıyla hareket ettiğini dile getiren Çalışlar, ekonomi kahinlerinin Youtube'daki davranış kalıplarını şöyle özetledi:

"Ekonomi Youtuber’larının bir-iki yıldır konuştuklarının özeti yaklaşık şu: ABD başta olmak üzere önde gelen ekonomiler parasal sıkılaşmaya gidiyor, faiz yükseltiyor. Türkiye tam tersine faiz indiriyor, parasal genişlemeye gidiyor. O nedenle de Dolar, Euro ve Altın patlayacak. Yarın patlayacak. Ertesi gün patlayacak. O da olmadı haftaya patlayacak. Türkiye batacak.”

KENDİLERİNİ MÜTHİŞ HAKLI GÖRÜYORLAR

Dolar/TL paritesinin bir gün 25'i bulabileceğini, Youtuberların geç de olsa haklı çıkabileceğini ancak rahatsız olduğu konunun bu 'ekonomist'lerin aşırı basit bir mantıkla hareket etmesi olduğunu dile getiren Çalışlar, Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında söylenildiği gibi hızlı değer kaybetmediğini, bunu sadece Rusya'dan giren parayla açıklamanın yanlış olduğunu kaydetti. 

ABD Doları'nın dünyada balon halini alan şişkinliğine ve Türkiye'deki parasal sıkılaşmaya dikkat çeken Çalışlar, piyasa şartlarının Youtuberların düşünce sistemi gibi 'basit' işlemediğine işaret etti. 

Çalışlar, "Ben de çok uzun süredir Türkiye’nin faiz indirmeyi acilen bırakıp hızla faiz artırmaya başlaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin risklerinin farkındayım. Youtube’daki karamsarlığın önemli kısmını paylaşıyorum. Ama bu videolara sürekli maruz kalmaktan da sıkıldım. Bu Youtuber’ların tutmayan tahminlerine rağmen hala kendilerini müthiş haklı görmelerinden de bunaldım" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!