Yandex Metrica

Sitede Ara

Dolar kritik eşikte! Dolar o seviyeye çıkacak: TCMB'den TL'yi güçlendirme hamlesi

Dolar kritik eşikte! Dolar o seviyeye çıkacak: TCMB'den TL'yi güçlendirme hamlesi

Merkez Bankası, TL'yi cazip hale getirme amacıyla çalışmalarına devam ederken, dolar/TL kuru yeni haftaya 27 lira üzerinde başladı. Aynı zamanda dolar endeksi, son altı ayın en yüksek seviyelerine yakın bir seyir izlemeye devam ediyor. 

Ekonomi

23.01.2024, 21:26

Dolar/TL, bir süredir devam eden ılımlı seyrine bugün ara verdi ve yaklaşık bir ay sonra ilk kez 27 lira bandını aştı. Bu gelişmeler yaşanırken Merkez Bankası, TL'nin değerini artırmak için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Aynı zamanda dolar endeksi, altı ayın en yüksek seviyelerine yakın bir seyir izleyerek 105 seviyelerini gördü. 

KPSS şartı yok mülakat yok! Ziraat Bankası personel alımları başladı! İşte başvuru şartları ve detayları... KPSS şartı yok mülakat yok! Ziraat Bankası personel alımları başladı!... Haberi Görüntüle

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşı için devreye girdi ABD'den talimat verdi: Bitirin bu işi Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşı için devreye girdi ABD'den talimat verdi:... Haberi Görüntüle

TCMB'DEN TL HAMLESİ

Merkez Bankası son aldığı kararlarda Standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmaya yönelik aylık TL payı artış hedefini yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltti. Ayrıca, Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında yürürlükten kaldırılan eski TL payı rasyosuna göre komisyon uygulaması da sona erdirildi.

Bu komisyon uygulamasında, TL'ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak. Uygulama talimatına göre, TL'ye geçiş ve yenileme oranı yüzde 100'ün altında olan bankalara yıllık yüzde 8 oranında komisyon uygulanacak, yüzde 100'ün üzerinde olan bankalara ise yıllık en fazla yüzde 4 olacak şekilde TL'ye geçiş oranına göre komisyon uygulanacaktır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading