banner2

Dolar, euro ve altın yatırımcısı dikkat! Bugün son gün

Piyasalar FED'in faiz kararına odaklandı. Sıkılaştırma sürecinin 5. faiz hamlesine hazırlanan FED'in 75 baz puan artırımı yapması bekleniyor. Yapılan zammın ardından 2008'den bu yana en yüksek olan yüzde 3-3,25 aralığına itecek.

Ekonomi 21.09.2022, 11:22
Abone ol
Dolar, euro ve altın yatırımcısı dikkat! Bugün son gün

Altın, döviz, emtia ve kripto para için haftanın en önemli gün geldi. Piyasalar bugün Fed’in faiz kararını takip edecek. En son 75 baz puan artırıma giden bankanın bu ay da 3. kez 75 baz puanlık bir hamle yapması bekleniyor. Öte yandan 100 baz puan seçeneği de masada.

MAKRO EKONOMİK VERİLER AÇIKLANACAK 

Karar ile birlikte ABD’de makro ekonomik veriler de açıklanacak. ABD'de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri saat 14:00’te yayımlanacak. Ardından ikinci el konut satışları rakamları saat 17:00’de açıklanacak. En son ikinci el konut satışları yüzde 5,9 düşüşle 4,81 milyona inmişti. Öte yandan faiz kararıyla birlikte Fed yetkililerinin makroekonomik beklentileri de yakından izlenecek.

POWELL ÖNEMLİ MESAJLAR VERECEK 

Ardından Başkan Jerome Powell’ın konuşması gerçekleşecek. Enflasyonun son olarak 8,3 seviyesinde geldiği ekonomide merkez bankası başkanının iş gücü ve tüketim piyasalarının canlılığına vurgu yapması bekleniyor. Fed’in yıl sonuna kadar faizleri 4,25 seviyesine getirmesi bekleniyor. Bankanın yıl sonuna kadar bugünkünden başka 2 toplantısı daha bulunuyor.

Amsterdam merkezli banka ABN Amro, Fed’den 75 baz puan artırım beklendiğini açıkladı. Fed'in bu toplantıda 100 baz puanlık bir artırıma gitmesinin muhtemel olmadığını savunan ABN Amro, 2023 ve 2024'te de sınırlayıcı politikanın devam edeceğini tahmin etti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!