Dolar durdurulabilir! Bazı ülkeler faiz yükseltecek... Güçlü politikacılar piyasaya müdahale edecek

Fed geçtiğimiz hafta politika faizini yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti. Küresel piyasalarda dolardaki tedirginliği artarken Dolar/TL kuru geçtiğimiz gün 15,25’in üzerine çıktı. 2 büyük yatırım bankası Goldman Sachs ve TD Securites analistlerinden dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Kur ateşi yükselecek mi? İşte detaylar...

Ekonomi 11.05.2022, 01:17
Dolar durdurulabilir! Bazı ülkeler faiz yükseltecek... Güçlü politikacılar piyasaya müdahale edecek

Dolar yükselecek mi? Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artırımı önümüzdeki süreçte Türkiye'deki Dolar/TL kurunu nasıl etkileyecek?

Uluslararası piyasalarda dolardaki güçlenme, tahvil faizlerindeki hızlı yükseliş ve yurt içinde enflasyonun yüzde 70 sınırına dayanması ile Türk Lirası üzerindeki baskı arttı. Dolar/TL kuru Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile yaşanan küresel risk algısıyla Mart ayındaki 15,04’lük zirvesinin ardından dün yeniden 15 liranın üzerine çıktı. Dolar/TL, kuru bu gün yüzde 1'in üzerindedeğer kazanarak 15,25 liranın üzerine çıktı. Euro/TL ise yüzde 1,1 artışla 16,12'nin üzerine tırmandı.

DOLAR UYARISI

Döviz piyasalarında artan hareketlilik sonrası ise yatırım bankalarından açıklamalar peş peşe geldi. Bu kapsamda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) vites yükselttiği sıkılaşma döngüsünde para birimi dolar karşısında zayıflayan diğer ekonomilerin enflasyonla mücadele edebilmek için ‘ters kur savaşları’ başlatabileceğini ifade ediliyor.

Dolar endeksi 103-104 bandındaki seyri ile halen 20 yılın zirvesinde. Westpac foreks stratejistleri dolar endeksinde 107 düzeylerinin de test edilebileceğini öngörüyor. Tüm dünyada borçlanma maliyetleri için gösterge kabul edilen 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi ise Kasım 2018’den bu yana ilk kez yüzde 3,20 düzeyini gördü. Enflasyonla mücadele etmeye çalışan merkez bankalarının güçlenen dolar karşısında tersine bir kur savaşı başlatması gelişmekte olan ekonomiler için ise daha da sıkı finansal koşullar anlamına geliyor.

BAZI ÜLKELER FAİZ ARTIRMAK ZORUNDA KALACAK

Dünya'dan Hilal Sarı'nın haberine göre, ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs analistleri 20 yılın zirvesinden düşmeyen dolar endeksinin diğer ekonomilerde ithal ürün ve hizmetlerin fiyatını artırarak enflasyonu daha da yükselttiğine dikkat çekiyor ve “ters kur savaşları” dönemine girildiği yorumunu yapıyor.

JAPON YENİ: BoJ’un ultra güvercin para politikası Japon yenini dolar karşısında 20 yılın en düşük düzeyi olan 131,347 seviyesine kadar geriletti. Yıl başından bu yana düşüş yüzde 14.

İSVİÇRE FRANGI: Yıl başından bu yana yüzde 9’a yakın düştü.

KANADA DOLARI: Enerji ihracatçısı Kanada’nın para birimi petrol fiyatlarındaki artışa rağmen yıl başından bu yana yüzde 2,9 düştü.

İSVEÇ KRONU: Yıl başından bu yana yüzde 5,9 düştü.

AYAKTA KALABİLMEk İÇİN PARA BİRİMİ GÜÇLÜ OLABİLMELİ

Kanada merkezli yatırım bankası TD Securities Foreks Stratejileri Direktörü Mark McCormick’e göre “Artık güçlü bir para birimine sahip olmak ve enflasyonu yükselten güçleri bertaraf edebilmek politika yapıcıların memnuniyetle karşılayacağı bir dünyadayız”. İngiltere Merkez Bankası (BoE) veya Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi büyük merkez bankalarının başta doların güçlenmesini kabul ettiğini belirten McCormick, kurlardaki zayıflamanın enflasyonu daha da yükseltmesi nedeniyle bu durumun değişmekte olduğunu aktarıyor.

"STERLİN 4 FAİZ ARTIRIMINA RAĞMEN 2 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE"

Euro, dolar karşısında geçtiğimiz hafta 1,05 ile 5 yılın en düşük düzeyine gerilerken, Ukrayna savaşının da etkisiyle parite yıl başından bu yana yüzde 9 düştü. Sterlin ise BoE bu yıl ard arda dört toplantıda da faiz artırdığı halde dolar karşısında iki yılın en düşüğünde ve merkez bankası İngiltere’de 2022 bitmeden bir resesyon olabileceğini söylüyor. İsviçre Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Andrea Maechler geçtiğimiz hafta “Güçlü frank enflasyonla mücadeleye yardımcı oldu” dedi. Japonya Merkez Banaksı ise Japon yeni 20 yılın en düşük düzeyini görmesine rağmen ultra gevşek para politikasını sürdürmek konusunda ısrarcı ancak Financial Times’da yer alan habere göre Japonya Maliye Bakanlığı 1998 yılından bu yana ilk kez para birimini güçlendirmek için piyasaya müdahale edebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!