banner2

Dolar çift haneye çıktı, uzmanlar rakam verdi: 1 yıllık dolar tahmini herkesi şaşırttı! Mehmet Şimşek sonrası döviz rakamları kaç lira olur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabineyi açıklamasının ardından gözler Mehmet Şimşek'in yapacağı hamlelere çevrildi. Goldman Sachs analistleri 3 aydan bir yıla kadar dolar tahminini açıkladı. İşte detaylar...

Ekonomi 06.06.2023, 12:26 06.06.2023, 12:58
Abone ol
Dolar çift haneye çıktı, uzmanlar rakam verdi: 1 yıllık dolar tahmini herkesi şaşırttı! Mehmet Şimşek sonrası döviz rakamları kaç lira olur?

Yeni dönem kabinede ekonomi yönetimi Mehmet Şimşek'e geçti. Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev alacak olan Mehmet Şimşek döviz kuruna nasıl müdahale edecek. İşte detaylar... 

1 YILLIK DOLAR TAHMİNİ

Goldman Sachs analistleri üç aylık dolar tahminini 19'dan 23'e, altı aylık tahminini 21'den 25'e, on iki aylık tahminini 22'den 28 yükseltti. An itibariyle dolar 21,51 TL  Euro ise 23,00 TL'den işlem görüyor. Dolar kuru geçtiğimiz haftayı yüzde 4,94 oranında yükseliş ile 20.96 seviyesinden tamamladı. 

MEHMET ŞİMŞEK ETKİSİ

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ekonomi yönetimini üstlenmesinin ardından kura yapacağı müdahale herkes tarafından merak ediliyor. 

Altın kahini İslam Memiş, Mehmet Şimşek'in göreve gelmesinin ardından "Altın, döviz kurunda fiyatlar ne olur?" sorularına yanıtladı. Memiş, "Seçimlerden önce yaşanan kaosla birlikte döviz alanlar, altın alanlara çok yalvardık. Arkadaşlar yapmayın, manipülasyon yapıyorlar, makasları açtılar" diyerek yüksek fiyatlardan alım yapan yatırımcılara da gönderme yaptı.

"MEHMET ŞİMŞEK İSMİNİN ETKİSİ"

İslam Memiş'in açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

"Pazartesi günü ister istemez piyasalarda iyimserlik olacak. Döviz kurlarında gerileme, altın ve gümüş fiyatlarında gerileme, borsada yükseliş göreceğiz. Özellikle elinde TL bulunan arkadaşlarımıza kesinlikle borsa önermiştim. Özellikle borsa tarafında 4400'e kadar geri çekilme gördük. Buradan giriş yapanlarla da 6000'e kadar bekleyeceğimize dair görüşlerimi paylaşmıştım. Borsada 5000'e kadar yükselişler gördük. Aslında Mehmet Şimşek isminin etkisinin de olduğu aşikar bu yükselişlerde"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!