banner2

Dolandırıcıların 'pes' dedirten son oyunu ortaya çıktı! Emlakçılar 'işlemleri erken yapın' diyerek ev alacakları uyardı

Antalya'da kiralık ve satılık ev fiyatlarının azalması rağmen fiyatları göze alıp ev tutmak isteyen vatandaşlara kritik bir uyarı geldi. Dolandırıcıların 'pes' dedirten yeni oyunu ortaya çıktı. Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar benzer yönteme araç satışlarında da başvurulduğunu söylerken "İşlemleri erken yapın" diyerek dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

Ekonomi 27.03.2023, 12:45
Abone ol
Dolandırıcıların 'pes' dedirten son oyunu ortaya çıktı! Emlakçılar 'işlemleri erken yapın' diyerek ev alacakları uyardı

Fahiş kira ve ev fiyatlarına rağmen deprem sonrası vatandaşlar kalan evlere yerleşmek istiyor. Dolandırıcıların son yöntemi ise 'pes' dedirtecek cinsten.

KENDİNİ EMLAKÇI OLARAK TANITAN DOLANDIRICILAR...

Kendini 'emlakçı' olarak tanıtan dolandırıcılar, noter veya tapu müdürlüklerinden randevu alırken mesai bitimine yakın saatleri tercih ediyor. Hem araç hem de konut satışında başvurulan bu ve benzeri yöntemler nedeniyle her gün 5-6 şikayet aldıklarını açıklayan Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri, İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, ev kiralanırken 'kapora' aldatmacasına da dikkat çekti.

MESAİ BİTİMİ OYUNU

Ev arayışına girenlerin internet sitelerindeki ilanlara yoğun ilgi gösterdiğini belirten Çağlar, son günlerde sıklıkla yaşanan dolandırıcılık olaylarına ilişkin de bilgi verdi. Çağlar, dolandırıcıların kendilerini 'emlakçı' olarak tanıttığını ya da yakınına ait evi sattığını belirterek, satış fiyatının bir bölümünün başkasına ait banka hesabına gönderilmesinin ardından tapu müdürlüklerinden mesai bitimine yakın saatlerde randevu almayı tercih ettiğini söyledi. Çağlar, tapu müdürlüğüne gidildiğinde de kalan paranın havalesini yaptıran dolandırıcıların, 'Mesai bitti. İşlemler yarına kaldı' diyerek ev almak isteyenlerin dolandırıldığını anlattı.

GÜNDE 5-6 DOLANDIRICILIK ŞİKAYETİ ALIYORUZ

Dolandırıcıların son günlerde bu yöntem ile insanları mağdur ettiğini vurgulayan Çağlar, şöyle konuştu:

Dolandırıcılık genellikle para aktarma sırasında oluyor. Satış ücretinin bir bölümünü evi alacak kişi gönderiyor. Kalanının başka hesaba gönderilmesi talep ediliyor. Ev alacak kişiler, mutlaka paranın tamamını ev sahibinin hesabına göndermeli. Dolandırıcılar, bu yöntemi çok kullanıyor. Dolandırıcılar tapu müdürlüklerinde son dakikaya randevu alıp, para gönderildikten sonra da 'Mesai bitti', 'İşlemler sonraki güne kaldı' gibi söylemlerle kandırıyor. Araç ve konut satışlarında benzer durum yaşanıyor. Günde 5-6 dolandırıcılık şikayeti alıyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!