Yandex Metrica

Sitede Ara

Dolandırıcılardan şeytanın aklına gelmeyecek yeni tuzak! Kasko ve trafik sigortası yaptırmak isteyenlerin peşine düştüler!

Dolandırıcılardan şeytanın aklına gelmeyecek yeni tuzak! Kasko ve trafik sigortası yaptırmak isteyenlerin peşine düştüler!

Dolandırıcıların yeni hedefi bu kez kasko ve trafik sigortası yaptıran vatandaşlar oldu. Yüksek indirim vaadiyle dolandırıcıların tuzağına düşen vatandaşları uzmanlar uyardı. Uzmanlar, "Bilmediğiniz numaralardan gelen aramaları dikkate almayın, sigortanızı tanıdığınız acentelere yaptırın" dedi.

Ekonomi

16.05.2024, 00:11

Araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortaları ve kasko işlemleri için dolandırıcılar iş başına geçti. Dolandırıclar 0850 numaralı telefon numaralarıyla resmi acente adı altında kasko fiyatlarında yüksesk indirim vaadiyle, araç sahiplerini dolandırmaya başladı.

Akaryakıt fiyatları sil baştan: İşte 15 Temmuz 2024 benzin, motorin ve LPG fiyatları Akaryakıt fiyatları sil baştan: İşte 15 Temmuz 2024 benzin, motorin... Haberi Görüntüle

ŞÜPHELİ ARAMALARI AÇMAYIN

Sigorta Acenteleri Derneği (SAD) Başkanı Ayhan Çalık vatandaşlara uyarıda bulundu. Yüzde 50 indirim, kampanyalar, promosyon vaadlerine kanmamaları gerektiğini belirten Çalık, "Vatandaş daha önce hiç irtibat kurmadığı çağrı merkezinden gelen aramayı şüpheyle karşılamalı. Resmi acentelerin internet sitelerinde yer alan çağrı merkezleri ise güvenle aranabilir" dedi.

Tek ücret dönemi başlıyor! Kamuda tasarruf paketi Meclis'te yasalaştı! Tek ücret dönemi başlıyor! Kamuda tasarruf paketi Meclis'te yasalaştı! Haberi Görüntüle

UYGUN SİGORTA VE KASKO VAADİYLE KANDIRIYORLAR

Dolandırıcıların son dönemlerde araç sahiplerine yönelik dolandırmalarında şikayetlerin arttığını belirten Çalık, "İnternette araç plaka, irtibat numaraları gibi bilgileri girerek fiyat sorgulaması işlemini dolandırıcıların oltalama maksadıyla kurdukları siteden yapan vatandaşlar tuzağa düşebiliyor. Örneğin 'X Sigorta'dan fiyat teklifi almış birine "X Sigorta'dan arıyorum yüzde 50 indirim kampanyamız var, 10 bin TL olan fiyatınız bugün öderseniz 5 bin TL diyerek araç sahiplerinin anlık boşluğundan yararlanarak dolandırabiliyorlar" dedi.

24 ay düzenli elektrik faturasını ödeyenlere müjde! EPDK'dan dikkat çeken düzenleme: O ücret bedeli alınmayacak! 24 ay düzenli elektrik faturasını ödeyenlere müjde! EPDK'dan dikkat çeken... Haberi Görüntüle

EN ÇOK KULLANILAN YÖNTEM: İNDİRİM VAADİ

Vatandaşların dolandırıcıların sahte vaadlerine inanmamaları gerektiğini vurguladı. Çalık,"Mutlaka sigortanızı tanıdığınız- bildiğiniz acenteden yaptırın. Bilmediğiniz internet sitelerinden ya da sizleri çağrı merkezi gibi tanımadığınız numaralardan arayanlara itibar etmeyin. Promosyon ve indirim vaadi dolandırıcıların en çok kullandığı yöntem. Bu alanda kâr marjı oldukça düşük olduğu için, büyük oranlarda indirim söz konusu olmaz." dedi.

Engelli maaşı, evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar müjde: Bakanlık resmen duyurdu: Dev zam hesaplara yattı Engelli maaşı, evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı alanlar... Haberi Görüntüle

UZMANLARDAN ARAÇ SAHİPLERİNE UYARI

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre, Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, trafik sigortasının 28 milyon aracı kapsadığını ve zorunlu sigorta olduğunu belirterek, "Trafik sigortası olmadığında trafikte seyahat etmek kanunen yasak. Ancak kasko ise isteğe bağlı ve son dönemde dolandırıcılık olayları daha çok bunun üzerinde yoğunlaşıyor. Artan kasko fiyatlarından daha az etkilenmek isteyen vatandaşlar kaskoda uygun fiyat izlenimi veren sahtekarların tuzağına düşebiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan vatandaşlarımız derhal savcılıklara suç duyurusunda bulunmalı. Burada dolandırıcılık yaşandığı için Tüketici Hakem Heyetleri yetkisiz kalıyor. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne girerek poliçelerinin olup olmadığını da buradan kontrol edebilirler." dedi.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading