banner2

DOĞALGAZDA YENİ MÜJDELER YOLDA

Türkiye petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına hız verdi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den heyecan verici bir açıklama geldi. Dönmez hem Akdeniz'e hem Karadeniz'e işaret etti: Haziran’ı bekleyin.

Ekonomi 24.05.2021, 17:23 25.05.2021, 14:02
Abone ol
DOĞALGAZDA YENİ MÜJDELER YOLDA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den, petrol ve doğalgaz çalışmalarıyla ilgili yeni müjdeler geldi. 

HAZİRAN AYINI İŞARET ETTİ

Katıldığı A Haber yayınında mevcut çalışmalara ilişkin bilgi veren Dönmez müjde için Haziran ayına işaret etti.

Bakan Dönmez, konuşmasında şunları söyledi: "Kanuni gemimizi Filyos'tan uğurlamıştık. Fatih, Amasra 1'de keşif yapmak için gitmişti, o da tamamlanmak üzere. Kanuni, Fatih'in açmış olduğu kuyularda tamamlama işlemlerini yapacak. Sadece kuyu açmakla iş bitmiyor, oradaki kayıtların alınması, analizlerin değerlendirilmesi gerekiyor.

İlk günlerde de ifade ettiğimiz gibi Sakarya Gaz Sahası oldukça büyük. Güney, kuzey ve batısında sismik verilere göre tekrar sondajlarımızı devam ettireceğiz. Sismik verilere bakarak ümidimiz devam ediyor. Beklentimiz 405 milyar metreküp değil, her keşifte yeni rezervler ekleyeceğiz. Haziran ayını bekleyelim. Biz emin olmadan açıklama yapmıyoruz. Çalışmalar da haziran ayında belli olur.

‘’FİLYOS SONDAJDA MERKEZ ÜSSÜ OLACAK’’

Bakan Dönmez Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olan 2023'te halihazırda Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen gazı vatandaşla buluşturmak istediklerini ifade etti.

Emin olmadan açıklama yapmadıklarını belirten Dönmez, şu ifadeleri kullandı: ‘’Yavuz'un planlı bakımları var. Çalışmalar bittikten sonra ona da misyon yükleyeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu gazı vatandaşla buluşturmak istiyoruz. Tedarik anlaşmaları yapılıyor, uygulamaların yönelik taahhüt çalışmaları var. Bu işle ilgilenen firmalar kapımızı çalıyor. Derin deniz çalışmalarında çok fazla deneyimli firma yok. Yabancı uluslararası firmalarla müzakerelerimizi yaparken yerli imkanların sonuna kadar kullanılmasını ifade ediyoruz.

Bu gemileri aldığımızda insan kaynağımız yoktu. Şimdi 3'te 2'si kendi insan kaynağımızdan oluşmaya başladı. Büyük bir aksilik olmadığı takdirde 2023 yılında bu sahayı üretime almış olacağız. İlk 5-6 kuyudan sonra üretime alabiliriz. 4 fazda 2027-2028'de üretimi aşmış olacağız. Bu konu Sakarya Gaz Sahası'yla ilgili. Bu yıl içinde yeni keşifler olursa bazı altyapıların ortak kullanılması söz konusu olacak. Gazı Filyos'a getireceğiz.’’

"YUNANİSTAN'IN HAK İDDİALARINI ÇÜRÜTEBİLİYORUZ"

Akdeniz'de son 3 yılda yaklaşık 9 tane derin deniz sondajı yapıldığını hatırlatan Dönmez, ‘’Burada haklarımız var, taviz vermek zorunda değiliz. Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızı savunuyoruz. Yunanistan'ın hak iddialarını da çürütebiliyoruz. Bizim Doğu Akdeniz'e baktığımızda kıyı uzunluğu en yüksek ülkelerden biriyiz. Yunanistan'ın tezleri kendi ana karasından çok uzaktaki Meis Adası nedeniyle hak iddiası var. Biz her platformda anlatmaya devam edeceğiz. Bu kapsamdaki çalışmaları devam ettireceğiz. Herhangi bir geri adım atma söz konusu değil. ‘’

AKDENİZ’DE YENİ MÜJDELER YOLDA

Akdeniz’de Türkiye’nin haklarını bir kez daha hatırlatan Bakan,'’Açtığımız bazı kuyularda gaz emaresi var. Uzmanlarımız her bir sondajdan sonra elde edilen verileri, sismik verilerle kontrol ediyorlar. Gaz emaresi görünen yerlerde birkaç sondajımız olabilir. Ümitliyiz’’ ifadelerini kullandı.

"TRAKYA'DA KEŞİFLERİMİZ VAR"

Enerji Bakanı karadaki arama çalışmalarıyla ilgili de konuştu, Trakya’yı işaret etti:

‘’Son yıllarda denizdeki faaliyetler öne çıkmış olmakla birlikte TPAO'nun karadaki aramaları devam ediyor. 3-4 yılda karadaki üretimimizi yüzde 40 artırdık. 6 milyon varil üretmiştik geçen yıl ilk çeyrekte bu yıl 6.3 milyon varil ürettik. Trakya'da keşiflerimiz var, en kısa sürede lokasyon olarak vatandaşlarımızla paylaşmış olacağız.‘’

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!