banner2

Doğalgaz ve elektrik faturası ödeme tarihi gelenlere müjde! 31 Mayıs'a kadar ertelendi

Milyonlarca vatandaşlar her ay düzenli olarak elektrik ve doğalgaz faturasını ödüyor. Diğer yandan elektrik ve doğalgaz faturası ödemelerine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ekonomi 21.03.2023, 17:19
Abone ol
Doğalgaz ve elektrik faturası ödeme tarihi gelenlere müjde! 31 Mayıs'a kadar ertelendi

Milyonlarca doğalgaz ve elektrik abonesine müjdeli haber geldi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında depremlerden etkilenen depremzedelerin fatura ödemeleri ile ilgili karar yayımlandı. Söz konusu karara göre, 6 Şubat tarihinden sonraki faturaların ödenmesi 31 Mayıs'a kadar ertelendi.

Resmi Gazete’de konu ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

Elektrik tüketim tahakkuk ve tahsilatlarısın ertelenmesine ilişkin esaslar

MADDE 2- (1) Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan faal veya kullanılabilir durumda olan;

a) İletimden bağlı elektrik tüketicileri,

b) Orta gerilimden bağlı sanayi abone grubundaki elektrik tüketicileri,

c) Orta gerilimden bağlı “kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer abone” grubundaki elektrik tüketicileri, haricindeki elektrik tüketicilerine yönelik ilgili tedarik şirketleri tarafından gerçekleştirilen tahakkuk ve tahsilat işlemleri, 31/5/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ertelenmiştir. Bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedeli, 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilir.

(2) Bu madde kapsamındaki işlemler ilgili tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülür,

Doğal gaz tüketim tahakkuk ve tahsilatlarının ertelenmesine ilişkin esaslar

MADDE 3- (1) Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ilgili bölgelerin doğal gaz dağıtım şirketlerinden veya tedarik şirketlerinden doğal gaz temin eden tüm konut aboneleri ile yıllık tüketimi 100.000 Sm3 ve altında olan diğer tüm tüketicilerin doğal gaz tüketimlerine ilişkin tahakkuk ve tahsilat işlemleri 31/5/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ertelenmiştir. Bu süredeki toplam doğal gaz tüketimine esas fatura bedeli, 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilir.

(2) Bu madde kapsamındaki işlemler ilgili doğal gaz dağıtım şirketleri ile tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!