Yandex Metrica

Doğalgaz kullanımında müjde: Süre uzatıldı! Mayıs’ta doğalgaz kalemi sıfır hesaplandı! Haziran’da doğalgaz ücretsiz mi? 

Doğalgaz kullanımında müjde: Süre uzatıldı! Mayıs’ta doğalgaz kalemi sıfır hesaplandı! Haziran’da doğalgaz ücretsiz mi? 

Açıklanan son enflasyon verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Enflasyon rakamları beklenenin altında geldi. Bu düşüşün doğalgazın ücretsiz olarak dağıtılmasından kaynaklı olduğu bildirildi. Bugün alınan bir kararla, doğalgazın ücretsiz olarak dağıtılması 11 ay daha uzatılacak. İşte detaylar...

Ekonomi

20.02.2024, 12:38

Doğalgazın ücretsiz olarak verilmesinin, enflasyonun düşmesinde önemli bir etkisi olduğu belirtiliyor. Ücretsiz doğalgaz dağıtımıyla; hane halklarının enerji maliyetlerinin azaltılması ve bütçelerine olumlu bir etki yapması bekleniyor. Bu adım ekonomik istikrarın sağlanması ve enflasyonla mücadelede etkili bir adım olarak görülüyor. 

500 TL ve 1000 TL'lik yeni banknotlar yolda: Merkez Bankası'dan sürpriz karar: O tarihte piyasaya sunulacak 500 TL ve 1000 TL'lik yeni banknotlar yolda: Merkez Bankası'dan... Haberi Görüntüle

MAYIS AYI ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlara göre; aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 artış göstererek haziran 2019'dan bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.

Mayıs ayında tüketici fiyat endeksi önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Bu da aylık enflasyonda haziran 2019'dan bu yana en düşük seviyenin görüldüğünü gösteriyor. 

Yıllık bazda tüketici fiyat endeksi yüzde 39,59'a geriledi ve aralık 2021'den sonra en düşük seviyeyi gördü. Konutta aylık bazda en fazla düşüş yüzde 13,79 ile yaşandı, giyim ve ayakkabıda ise yüzde 9,85'lik artış kaydedildi.

Altın fiyatlarına Trump etkisi: Yukarı yönlü sert hareket! İşte 15 Temmuz 2024 güncel altın fiyatları Altın fiyatlarına Trump etkisi: Yukarı yönlü sert hareket! İşte 15... Haberi Görüntüle

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ

Bu düşüş sürecinde, başta doğalgaz olmak üzere; enerji tüketimine sağlanan destekler katkı yaptı. Uzmanlar, yapılan düzenlemelerin kış aylarında da enflasyondaki düşüşü destekleyeceğini söylüyor. Mayıs ayında enflasyon hesaplamasında gaz kalemi sıfır olarak uygulandı. Bu durum, gelecek aylarda fiyatlar üzerinde aşağı yönlü beklentileri destekleyecek.

Özellikle kış aylarında doğalgazdaki indirimin enflasyon üzerinde daha net bir şekilde görüleceği belirtiliyor. 

Yurt içi üretici fiyat endeksi ise aylık yüzde 0,65 artış gösterdi ve yıllık bazda yüzde 40,76 oldu. Sanayide enerjiye uygulanan indirimin üretici fiyatları endeksi üzerinde hem yıllık hem de aylık bazda rahatlama sağladığı biliniyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading