banner2

Doğalgaz devi duyurdu: Almanya satın almaya hazırlanıyor: Putin buna izin verecek mi?

Ukrayna-Rusya savaşıyla başlayan enerji krizi derinleşirken Almanya’da enerji krizinin çözümü konusunda kritik bir hamle geldi. Almanya, enerji krizini çözmek için en büyük Rus doğalgaz ithalatçısı konumundaki Uniper şirketinin çoğunluk hissesini alacağı bildirildi. Almanya’nın bu hamlesine karşı Rusya’nın nasıl bir yanıt vereceği merakla bekleniyor.

Ekonomi 20.09.2022, 21:53 21.09.2022, 00:16
Abone ol
Doğalgaz devi duyurdu: Almanya satın almaya hazırlanıyor: Putin buna izin verecek mi?

Almanya'nın, en büyük Rus gazı ithalatçısı konumundaki Uniper şirketinin çoğunluk hissesini alacağı bildirildi.Doğalgaz şirketinin çalışma konseyi başkanı Harald Seegatz, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, 'Şu anda gaz krizinden kurtulmak ve uzun vadede enerji dönüşümünde ustalaşmak için ana hissedar olarak devlete ihtiyacımız var.' dedi.

Uniper'in açıklamasında ise "Sonuç olarak, federal hükümetin Uniper'de önemli bir çoğunluk hissesi elde etmesi öngörülüyor" ifadelerine yer verildi.

UZUN VADEDE ENERJİ SIKINTISININ ÇÖZMESİ AMAÇLANIYOR

Açıklamada, nihai anlaşmanın henüz sonuçlanmadığı aktarıldı.

Finlandiya kamu şirketi Fortum'un Uniper'deki hisse payının yüzde 77,9 olduğu belirtildi.

Uniper grubu çalışma konseyi başkanı Harald Seegatz, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, "Şu anda gaz krizinden kurtulmak ve uzun vadede enerji dönüşümünde ustalaşmak için ana hissedar olarak devlete ihtiyacımız var." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!