banner2

Dış yatırımcıların Türkiye iştahı kabarık! O ülke Türkiye'yi radarına aldı!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ABD'li yatırımcıların Türkiye'ye çok büyük bir ilgi duyduğunu belirterek yatırımcı toplantılarının Türkiye'ye yatırımı hızlı bir şekilde çekeceğinin altını çizdi. Yalçındağ yatırımcılarda 'Türkiye iştahının' çok fazla olduğunu vurguladı.

Ekonomi 20.09.2023, 16:36 20.09.2023, 17:24
Abone ol
Dış yatırımcıların Türkiye iştahı kabarık! O ülke Türkiye'yi radarına aldı!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali YalçındağYalçındağ, TAİK tarafından düzenlenen 13. Türkiye Yatırım Konferansı'na katılmak üzere bulunduğu New York'ta, önemli açıklamalarda  bulundu.

"YATIRIM GÖRÜŞMELERİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ"

Her yıl New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dönemine denk gelecek şekilde Türkiye Yatırım Konferansı düzenlediklerini belirten Yalçındağ, Amerikan iş dünyasının, hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de ilgili bakanlarla doğrudan konuşarak Türkiye ile ilgili yatırım fırsatlarını değerlendirdikleri görüşmeleri çok önemsediklerini söyledi. 

"200'E YAKIN YATIRIMCI KATILIM GÖSTERDİ"

Mehmet Ali Yalçındağ, bu yıl Goldman Sachs'ın genel merkezinde düzenlenen Yatırım Konferansı'nın ilk gününe 200'e yakın yatırımcının katılım gösterdiğini, bunların 150'ye yakınını Amerikalı yatırımcıların oluşturduğunu belirterek, "Çeşitli eyaletlerden gelen ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i dinlemek isteyen birçok ilgili fon yöneticisinin olduğunu gördüm. Çok başarılı bir toplantıydı." dedi.

"TÜRKİYE'YE KARŞI BÜYÜK BİR İLGİ VAR"

Türkiye'yi herkesin çok merak ettiğini aktaran Yalçındağ, "Amerika'ya gelirken Goldman Sachs ile yaptığımız görüşmelerde, Türkiye'ye gerçekten çok büyük bir ilgi olduğunu, Orta Vadeli Program'ın (OVP) Amerikalı yatırımcılar tarafından ilgiyle beklendiğini ve bunu ilgili Bakan'ın ağzından direkt duymak istedikleri gördüm." diye konuştu. Yalçındağ, toplantıda Şimşek ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın detaylı sunumlar yaptığını, yatırımcıların her türlü sorusunun yanıtlandığını bildirdi.

 "TÜRKİYE İŞTAHI ÇOK FAZLA"

Yatırımcıların güveninin temin edilmesinin çok önemli olduğunu altını çizen Yalçındağ, "Başta Bakan Şimşek olmak üzere bakanlarımız bunu çok iyi anlatıyor. İlgili yatırımcıları, iş dünyasını Türkiye'ye davet ederken çok önemli şeyler söylüyorlar, güven aşılıyorlar. Bu önümüzdeki 5 sene de zaten insanlara, Türkiye'ye yatırım fırsatı sunuyor." dedi.Yalçındağ, yatırımcılarda "Türkiye iştahının" çok fazla olduğunu gördüğünü, bunun sonuçlarının da bu toplantılar sonrasında görülebileceğini ifade etti. Bu toplantıların çoğalacağını da vurgulayan Yalçındağ, "Bunların hepsinin Türkiye'ye yatırımı hızlı bir şekilde çekeceğini düşünüyorum." dedi.

"TÜRKİYE'NİN BÜYÜK ŞİRKETLERİ DE ABD'Lİ YATIRIMCILARLA GÖRÜŞTÜ"

TAİK Başkanı Yalçındağ, Türkiye'nin en büyük 15 şirketinin temsilcilerinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD seyahatine katıldığını ve bunu çok önemsediklerini ifade etti.Söz konusu şirketlerin temsilcilerinin de Yatırım Konferansı'nda düzenlenen panellerde ABD'li yatırımcılarla bir araya geldiğini bildiren Yalçındağ, bu grupların buraya gelerek OVP'yi desteklediklerinin mesajını verdiğini belirtti.

 TÜRK İHRACATÇILARINI 27 TRİLYON DOLARLIK AMERİKAN PAZARINA YAKINLAŞTIRMA İSTEĞİ

Yalçındağ, son yıllarda yaptıkları çalışmaların geri dönüşünü almaya başladıklarını belirterek, "ABD ile 2018 yılında 20 milyar doların altında olan ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 32 milyar doların üstüne çıktı. Bizim 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimiz var. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bunu yakalamak istiyoruz. Bunu yakalamak için de ciddi bir program yürütüyoruz." diye konuştu.Türk ihracatçılarını 27 trilyon dolarlık Amerikan pazarına yakınlaştırmayı istediklerini ifade eden Yalçındağ, Türk iş insanlarını Amerikan pazarına yönlendirmek için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!