banner2

Dijital para kripto para mı? Türkiye kripto para mı çıkarıyor?

Son yıllarda kripto paralar çok ilgi görüyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün dijital paralar hakkında konuştu. Bu durum üzerine, Dijital para kripto para mı? Türkiye kripto para mı çıkarıyor? soruları araştırılıyor.

Ekonomi 26.01.2023, 12:47 26.01.2023, 12:56
Abone ol
Dijital para kripto para mı? Türkiye kripto para mı çıkarıyor?

Son zamanlarda milyonlarca insanın ilgisini çeken kripto paralar, 2023 yılında da gündem olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Özellikle lider kripto para birimi Bitcoin'in (BTC) 22.955,20 dolara çıkarak değer kazanması yatırımcıların dikkatini çekti. Bu durumda kripto para piyasasına yeni girecek olan insanlar arama motorlarında, Dijital para kripto para mı? Türkiye kripto para mı çıkarıyor? sorularına cevap arıyor. Bu konu üzerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün Dijital Türk lirası hakkında açıklamada bulundu.

TÜRKİYE KRİPTO PARA MI ÇIKARIYOR?

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu,  Dijital Türk lirasının ilk pilot uygulamasını yılın ilk çeyreğinin sonu gibi denemeyi düşünüyoruz. İlk dijital parayı kullanan ülkelerin başında oluruz." açıklamasında bulunarak sözlerine şu şekilde devam etti;

'GENİŞ KATILIMLI PİLOT TESTLERİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'

Geleceğin merkez bankacılığı ve ödeme sistemlerine yönelik olarak da önemli teknolojik yatırımlar yaptık. Bu çerçevede, yenilikçi adımlar atarak, Bankamız öncülüğünde ilgili kurumlarla gerçekleştirdiğimiz mutabakatla Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu'nu oluşturduk. Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında tesis ettiğimiz Dijital Türk Lirası Ağı'nda ilk ödemelerimizi başarı ile gerçekleştirdik.

Ayrıca, Liralaşma Stratejimizde dijital ekonomi yol haritasının önemli bir bileşeni olan, ödemeler alanı açık bankacılık hizmetlerini kullanıma açarak, bankalarımızın GEÇİT altyapısı üzerinden hizmet vermelerine olanak tanıdık.

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi uygulamamız FAST için önemli bir katman servis olan ve yasadışı kullanımların tespitini çok hızlı, bilgi ve belge aktarımı sağlayarak kolaylaştıran SİPER servisini geliştirerek hizmete sunduk.

Ödeme sistemleri ve finansal teknolojiler alanındaki yenilikçi girişimlerimizi ileriye taşıyacağız ve Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu'nu büyüterek, geniş katılımlı pilot testleri gerçekleştireceğimiz ileri safhalara geçeceğiz.

DİJİTAL PARA KRİPTO PARA MI?

Kripto paralar genellikle takas işlemlerinde kullanılan ve tamamen dijital sanal para birimidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!