Devletten dev hamle! Ayçiçek yağı fiyatları dibi görecek

Ayçiçek yağının en önemli alternatifi olarak görülen ve daha karlı olduğu ifade edilen kanola yağı için adım atıldı. Bu kapsamda kanola ekim alanları artarken devlet destekleriyle birlikte ekim daha geniş alanlarda yapılacak.

Ekonomi 11.05.2022, 13:35 11.05.2022, 17:46
Abone ol
Devletten dev hamle! Ayçiçek yağı fiyatları dibi görecek

Türkiye’nin ayçiçeği ve buğday ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan Edirne’de, çiftçinin daha kârlı olarak nitelendirdiği kanolaya ilgi her geçen yıl daha da artıyor. 

Kanolanın kış ayında ekilip erken hasat edilmesini fırsata çeviren bölge çiftçisi, ekim nöbetinde ayçiçeğine alternatif olarak gördüğü kanolanın ekim alanını artırdı.

2021 YILINDA 70 BİN DEKAR EKİLDİ

Ayçiçek yağına en güçlü alternatif olarak ön plana çıkan ve yüzde 50’si yağ olan kanolaya ilginin arttığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine yansıdı. 

TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Edirne’de 2017 yılında 11 bin dekar kanola ekilirken bu rakam 2021 yılında 70 bin dekara ulaştı. 

Bu yıl ise 90 bin dekar alanda üretim yapılması öngörülüyor.

Çiftçi, ekim nöbetinde buğday yerine kanola ve ayçiçeği ekiyor
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, kanola ekiminde geçen yıllara oranla artış yaşandığını söyledi. 

Kanolanın kış aylarında ekilmesiyle yağışlarla belli bir seviyeye geldiğini anlatan Arabacı, kanolanın ayçiçeğine göre daha az riskli bir ürün olduğunu belirterek, kanolanın gelişimlerinin şu an iyi ilerlediğini ifade etti. 

Başkan Arabacı, çiftçilerin ekim nöbetinde buğday yerine kanola ve ayçiçeği gibi ekilişlere yöneldiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!