Devletten çiftçiye destek müjdesi! 2,5 ton ücretsiz dağıtıldı

Tekirdağ’da üreticiyi ithal ayçiçeği tohumu yerine yerli tohuma teşvik etmek için devletten çiftçiye 2 buçuk ton hibrit tohumu ücretsiz dağıtıldı.

Ekonomi 06.04.2022, 17:50
Devletten çiftçiye destek müjdesi! 2,5 ton ücretsiz dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı projesi kapsamında Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçiye yerli hibrit tohumu dağıtımı için tören düzenledi. Üreticiyi ithal ayçiçeğinden kurtarmak için Süleymanpaşa ilçesinde çiftçilere 2 buçuk ton hibrit tohumu ücretsiz dağıtıldı. 

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal ve diğer katılımcılar tarafından üreticilere tohumlar tek tek dağıtıldı. Dağıtılan tohumlar 10 bin dekarlık alanda ekilecek.

'HER ŞEYİ KENDİMİZİN YAPMASI GEREKİYOR'

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptığı açıklamada, “Aslında eskiler prensipleri koymuş. Her şeyi kendimizin yapması gerekiyor. Bunun başka yolu yok. Bu dünyada yaşarken, başkasına muhtaç olmamak için birçok şeyi kendimiz yapmalıyız. Gıdanın önemi ne gösterdi bize? Bir pandemi, iki Ukrayna-Rusya krizi. Bu iki olay şu anda hepimizin yaşadığı bir durum. Gıdanın ne kadar önemli olduğunu, devletler ve ülkeler için ne kadar önem taşıdığını, başkalarına muhtaç ve bağımlı olmamanın ne kadar büyük bir özgürlük olduğunu ne kadar bir rahatlık olduğunu bize gösterdi. Biz de bu anlayışla her şeyimizi yerli ve milli bir şekilde yapmalıyız. Biz, bizden yardım bekleyenlere ürettiklerimizi zaten veriyoruz. Sadece ticari bir kaygı da gütmüyoruz” dedi.

'YERLİ VE MİLLİ TOHUMLAR İLE TARIMSAL ÜRETİMİ ARTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ'

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal ise, “Bakanlığımızın yerli hibrit tohumu geliştirme projesi çerçevesinde ülkemizde 7 ilde yerli hibrit tohumlarımızla üretimlerimizin artırılması amacıyla bir proje geliştirilmiştir. Biz de ilimizde bakanlığımızın destekleriyle 10 bin dekar alanda üreticilerimize tohum dağıtımı gerçekleştireceğiz. Şu anda burada gördüğünüz tohumlarımızın hepsi bizim Tarımsal Araştırma Genel Müdürlüklerimiz tarafından yetiştirilen diğer firmalar tarafından ülkemizde çoğaltılan tohumlardır. Ayçiçeği tohumu genel olarak yurtdışı kaynaklı hatlardan tohum elde edilip üreticilerimize büyük bir maliyet ile yurtdışına para akışına sebep olarak devam ediyor. Biz de bunların önüne geçmek için yerli ve milli tohumlarımız ile tarımsal üretimi artırmayı düşünüyoruz. Bakanlığımızın projesi çerçevesinde biz de ilimizde 10 bin dekar alanda yaklaşık 2 bin 500 kilogramlık ayçiçeği tohumu ile üreticilerimize destek olacağız” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!