banner2

Devlet kendi evini yapmak isteyene 200 bin TL hibe desteği! Başvuru yapmak yeterli: Başvuru detayları açıklandı

6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketini ardından vatandaşlar tarafından prefabrik evlere ilgi yoğunlaştı. Devletten prefabrik ev yapmak isteyenlere 200 bin TL destek yapılacağı duyuruldu.

Ekonomi 05.05.2023, 10:55
Abone ol
Devlet kendi evini yapmak isteyene 200 bin TL hibe desteği! Başvuru yapmak yeterli: Başvuru detayları açıklandı

6 Şubat'ta yaşanan depremin ardında prefabrik evlere artan yoğun ilgi devleti harekete geçirdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı prefabrik ev inşa etmek isteyen vatandaşlara 200 bin TL destek yapacağını açıkladı.

DEVLETTEN 200 BİN TL DESTEK

Son dönemde ilgi gören prefabrik ev yapımında devletten dev teşvik hamlesi geldi. Prefabrik evler, betonarme evlere oranla küçük ve hafif malzemelerden imal edildiği için deprem dayanıklılığının daha sağlam olduğu için öneriliyor. Deprem riski olan bölgelerde prefabrik ev tercih ediliyor. Devlet bu süreçte prefabrik evlerin yaygınlaşması adına teşvikler verirken, özellikle kırsal kesimde prefabrik ev yapmak isteyenlere de maddi yardım ve kredi desteği de sağlanıyor. Devlet, prefabrik ev inşa etmek isteyene 200 bin TL'ye kadar para desteğine bulunuyor.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Yaşanamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı yardımı yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tafarından yapılan açıklamada şu bilgi yer alıyor:

"İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında 35 bin - 100 bin TL arası, prefabrik ev yapımlarında 200 bin TL, betonarme ev yapımlarında 300 bin TL'ye kadar destek verilir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!