banner2

Dev projeler yolda! Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni Kabine'ye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atanan Abdulkadir Uraloğlu, görevi Adil Karaismailoğlu'ndan devraldı. Basın toplantısında projelerden bahseden Uraloğlu, "Aydın-Denizli otoyolunu bitireceğiz. Başakşehir-Nakkaş otoyolunu yakından takip ederek yürüteceğiz. Ankara-İzmir hızlı tren hattı, Bursa'nın hızlı trenle buluşturulması, Halkalı-Havalimanı metrosu, Kazlıçeşme-Sirkeci tren hattını yakından takip edeceğiz" dedi.

Ekonomi 06.06.2023, 17:13 06.06.2023, 18:40
Abone ol
Dev projeler yolda! Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda yeni dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kabine'de yer alan bakanların isimlerini tek tek açıkladı. Erdoğan'ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atadığı Abdulkadir Uraloğlu, dün bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreninde görevi Adil Karaismailoğlu'ndan devraldı.

İLK ETAPTA BU PROJELER BİTECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ilk etapta Aydın-Denizli Otoyolu, Ankara-Kırıkkale Otoyolu, Antalya-Alanya Otoyolu, Başakşehir-Nakkaş Otoyolu gibi önemli projeleri takip ederek tamamlayacaklarını belirtti.

TÜRKİYE YÜZYILI İÇİN DOĞRU ADIMLAR

14 ve 28 Mayıs seçimleri öncesi açıklanan "Türkiye Yüzyılı İçin Doğru Adımlar" başlıklı beyannamesi de gelecek dönemde ulaştırma ve haberleşme altyapısında yapılacak yatırımlara, hayata geçirilmesi hedeflenen projelere yönelik ana başlıkları içeriyor. Beyannameye göre, ulaştırma alanında kara yollarında yolcu taşımacılığında daha hızlı ve daha güvenli ulaşım sağlanması hedefiyle, 2028 yılına kadar 1760 kilometre, 2029-2035 yıllarında ise 3 bin 767 kilometre yeni otoyol inşası gerçekleştirilecek.

SIFIR EMİSYON HEDEFİ

Türkiye'nin 2053 yılı net sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda, emisyon salınımının yoğun olduğu sektörlerden olan ulaştırmada, yatırımlar yeni teknolojiler en üst düzeyde kullanılarak ve yeşil dönüşüme uyumu dikkate alınarak tasarlanacak, akıllı ve sürdürülebilir ulaşım uygulamaları geliştirilecek.

YETKİ BELGELERİ DİJİTALLEŞECEK

Kara yolunda Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) uygulamaları yaygınlaştırılacak. Taşımacılıkta kullanılan yetki belgelerinde sadeleştirmeye ve dijitalleşmeye gidilecek.

HAVALİMANI SAYISI 61'E YÜKSELECEK

Yeni havalimanı ve mevcut havalimanlarının genişletilmesi projelerine toplamda 3,2 milyar dolarlık yatırım yapılması öngörülürken, havalimanı sayısı 61'e çıkacak. Yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı en yakın sürede tamamlanacak, yapımına başlanan Bayburt Gümüşhane Havalimanı ve Yozgat Havalimanı da bu yıl içerisinde hizmete açılacak.

DEMİRYOLLARI LOJİSTİK ÜS OLACAK

Türkiye Yüzyılı için 2028’e kadar İzmir-Ankara, Halkalı-Kapıkule, İstanbul Havalimanı-Çatalca, Adapazarı-Gebze-YSS-Halkalı, Karaman-Ulukışla, Adana-Toprakkale-Bahçe-Nurdağ-Başpınar, Aksaray-Ulukışla, Ulukışla-Yenice, Bandırma-Bursa-Osmaneli, Adana-Mersin, Sivas-Erzincan, Yerköy-Kayseri, Bursa-Gemlik, Mürşitpınar-Şanlıurfa, Aliağa-Çandarlı-Bergama, Selçuk-Ortaklar-Aydın, Aydın-Denizli, Çetinkaya-Malatya, Konya-Seydişehir-Antalya, Delice-Çorum, Sivas-Çetinkaya, Aksaray-Konya, Gaziantep-Şanlıurfa, Bandırma-Balıkesir ve Balıkesir-Bergama Hızlı Tren projeleri hayata geçirilecek. Ayrıca, İstanbul-Ankara Süper Hızlı Tren açılışının da 2028'e kadar yapılması hedefleniyor. Halkalı-Havalimanı Metrosu, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem Hattı da hizmete sunulacak projeler arasında yer alıyor.

YHT VE HT BİRBİRİNE BAĞLANACAK

Hizmete açılacak Yüksek Hızlı Tren ve Hızlı Tren bağlantısına sahip il sayısı 2053'e kadar 8'den 52'ye yükseltilecek. Yıllık 38 milyon tonla yüzde 4 olan demir yolu yük taşımacılığının payı, 2028'e kadar 146 milyon tonla yüzde 11,24'e, 2035'e kadar 306 milyon tonla yüzde 20,12'ye ve 2053'e kadar 448 milyon tonla yüzde 22'ye çıkarılacak. Yıllık 19 milyon yolcuyla yüzde 1 olan demir yolu yolcu taşımacılığı payı, 2028'e kadar 97,9 milyon yolcuyla yüzde 4,15'e, 2035'e kadar 145,67 milyon yolcuyla yüzde 5,31'e ve 2053'e kadar 269,8 milyon yolcuyla yüzde 6,2'ye çıkarılacak.

6G ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

İnternet altyapısının dünya standartlarına uygun şekilde geliştirme çalışmalarına hızla devam edilecek, saniyede 100 megabit internet hizmeti her eve ulaştırılacak. 5G teknolojisiyle yüzde 100 oranında nüfus kapsaması sağlanacak, 6G teknolojisine yönelik çalışmalar yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!