Yandex Metrica

Dev Amerikan bankasından Türkiye için kıyamet tahmini: Herkes yıl sonuna hazırlıklı olmalı!

Dev Amerikan bankasından Türkiye için kıyamet tahmini: Herkes yıl sonuna hazırlıklı olmalı!

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye için 2024 yıl sonu tahminini paylaştı. Tahminde dolar kurunda  ciddi bir artış beklemediklerini, doların 32,5 TL seviyesinde olabileceğini dile getirdi. Gill, enflasyonda yıl sonu tahminini ise yüzde 57 olarak belirlediklerini açıkladı.  

Ekonomi

10.06.2024, 16:20

Standard & Poor's (S&P) Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye ekonomisine ilişkin 2024 yıl sonu değerlendirmelerinde bulundu.

Türkiye'nin kredi notunun görünümünün pozitif olduğunu vurgulayan Gill, B+ olan notun 2024 sonundan önce gözden geçirileceğini ve üçte bir olasılıkla yükselebileceğini dile getirdi.

Gill, ''Bu süreç ayrıca altın talebine de bağlı. Piyasa, para politikasına ve yüksek seviyede kalan enflasyonun gelişimine son derece duyarlı olacak" dedi.

60 dolarlık düşüş bekleniyor! Altın için kader günü: 5 Temmuz 2024 güncel altın fiyatları 60 dolarlık düşüş bekleniyor! Altın için kader günü: 5 Temmuz... Haberi Görüntüle

ENFLASYON TEK HANEYE İNECEK

Enflasyon hakkında yaptıkları tahminin değişmediğini de açıklayan Gill, sözlerine şöyle devam etti: 

"Bizim bu yıl için ortalama enflasyon tahminimiz, yanılmıyorsam, evet, yüzde 56 ile 57 arasında. Biz, bu yıl için ortalama olarak yüzde 57'ye bakıyoruz. Gelecek yılın ortalama tahmini ise yüzde 28. Yani enflasyonda çok yavaş ve karmaşık bir düşüş süreci yaşanabilir. Tek haneli enflasyonu 2027 sonuna kadar görmüyoruz. Bu da üç yıl uzakta ve açıkçası, dünya komplike bir yer."

Piyasalarda temkinli hava hakim! Dolar yeni haftaya nasıl başladı? İşte 8 Temmuz 2024 güncel döviz kurları... Piyasalarda temkinli hava hakim! Dolar yeni haftaya nasıl başladı? İşte... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE DOLAR YIL SONU 32,5 TL OLACAK

Gill, "Yıl sonunda 32,5 seviyesinde sonlanabilir ve şu anki seviyeye oldukça yakın. Bunun bir numaralı nedeni, haziran ve eylül aylarındaki turizm sezonu ile güçlü bir döviz girişinin olması. Asıl soru, doların çıkacağı zamanlarda ne olacak?" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

1

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading