banner2

Deprem sigortası nedir? Konut kredisi ile alınan evin borcu ne olacak?

Deprem bölgesinde yıkılan binalardan çoğunluğu ya banka kredisi ile alınmış ya da taksitleri hala devam edilen konutlardı. Peki, Deprem sigortası nedir? Konut kredisi ile alınan evin borcu ne olacak?

Ekonomi 20.02.2023, 17:51 20.02.2023, 18:47
Abone ol
Deprem sigortası nedir? Konut kredisi ile alınan evin borcu ne olacak?

Türkiye'de Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremlerin ardından toplamda 11 ilde yıkıcı etki oluştu. Deprem bölgelerinde enkaz altında kalan vatandaşları çıkartmak hala devam ederken, öte yandan depremzedelerin barınma ve birçok ihtiyaçlarının karşılanması adına tüm Türkiye seferber oldu. 

Deprem bölgelerinde yıkılan evlerin çoğu ya banka kredisi ile alındı ya da taksitleri hala devam eden konutlardı. Durum bölye olunca, Konut kredisi ile alınan evin borcu ne olacak? sorusu gündeme geldi. 

KONUT KREDİSİ İLE ALINAN EVİN BORCU NE OLACAK?

Konut kredisi ile alınan evin borcu ne olacak? Deprem bölgelerinde yıkılan binaların ödemeleri çoğunlukla banka kredisi ile satıldı. Fakat bankaların onay verdiği binalar depremde adeta kağıt gibi yıkılmış durumda. Yıkılan binaları hemen hemen tamamında oturan vatandaşların borçları bitmedi. Konut borcu olan vatandaş depremde vefat etmişse bu kez borç mirasçılarına yani yakınlarına kalıyor.

İKİ SİGORTA VAR

Konutlarla ilgili iki tane sigorta var. Bunlardan bir tanesi zorunlu yapılan deprem sigortası. Bu sigorta ile kaybın bir kısmını karşılayabilirsiniz. İkincisi ise bunun tamamlayıcısı olarak yapılan özel konut sigortası. Bunu maalesef herkes yaptırmıyor. Ama yaptıranlar açısından bakıldığı vakit teminatlar kapsamında bu sigortalar kaybın önemli bir bölümünü karşılıyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!