banner2

Deprem felaketi sonrası enkaz altında kalan otomobillerin hasarı nasıl karşılanacak? Kasko devreye giriyor

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası enkaz altında kalan otomobillerin zararının nasıl karşılanacağı merak konusu. Deprem gibi afetlerde sigorta değil kasko devreye giriyor.

Ekonomi 20.02.2023, 15:20 20.02.2023, 16:27
Abone ol
Deprem felaketi sonrası enkaz altında kalan otomobillerin hasarı nasıl karşılanacak? Kasko devreye giriyor

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası enkaz altında kalan otomobillerin hasarının nasıl karşılanacağı merak konusu. Trafik sigortasının zararının karşılanmadığı sistemde kasko devriye giriyor.

POLİÇELER MAYIS'A KADAR GEÇERLİ

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre on binlerce ezilen ve hasara uğrayan otomobillerde alınan tedbirlerle öncelikli olarak işleme sokulurken mağduriyetin önüne geçilmesi için alınamayan primler göz ardı edilerek poliçelerin Mayıs'a kadar geçerli olmasına karar verildi.

KASKO YARALARI SARACAK

Sigortacılık sisteminde Zorunlu trafik sigortası kaza durumlarında yalnızca karşı tarafın hasarını karşılamak için kullanılıyor. Deprem gibi doğal afetlerde ise aracın kaskosu devreye giriyor. Deprem, sel, dolu, fırtına, taşkın, şiddetli yağış gibi afetler sonucu oluşan çarpma, çarpılma, devrilme, yanma veya camların kırılması gibi maddi hasarlarda poliçede yer alması kaydıyla zarar tazmin edilebiliyor.

ARAÇ AĞIR HASARLIYSA GERÇEK DEĞERİ HESAPLANARAK ÖDEME YAPILIYOR

Eğer doğal afet nedeniyle araç ağır hasarlıysa, hasar gördüğü tarihteki gerçek değeri hesaplanarak ona göre ödeme yapılıyor. Kasko orijinal parça, ikame araç, servis hizmeti gibi teminatlarla da afetzedelere destek sunuyor. Eksperlerin hasar tespitinin ardından poliçe çerçevesinde tamiri mümkün ise anlaşmalı servislerle ücretsiz onarım sağlanıyor.

100 BİN LİRALIK ARACIN 95 BİN LİRASI GERİ ALINABİLİYOR

Öte yandan poliçede doğal afet sathında yüzdelik kesintiler de gerçekleşebiliyor. Teminat çerçevesinde anlaşmaya bağlı olarak yüzde 5 kesinti yapılır gibi ibareler afetten sonra uygulanabiliyor. Bu maddelerin uygulanması halinde 100 bin liralık bir aracın yalnızca 95 bin lirası geri alınabiliyor. Teminatta afet maddesi yer almıyorsa zararlar ödenemeyecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!