Yandex Metrica

Sitede Ara

Deprem bölgesi kalkınıyor! Bakan Şimşek dış finansman rakamlarını açıkladı

Deprem bölgesi kalkınıyor! Bakan Şimşek dış finansman rakamlarını açıkladı

Türkiye, deprem yaralarını sarmak için bugüne kadar 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ''Depremle ilgili tüm harcamalar tasarruf genelgesi kapsamı dışında. Uluslararası kuruluşlardan bölgede kullanılmak üzere bugüne kadar toplam 3,8 milyar dolar uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak sağladık. Sağlanan bu kaynaklar, hem Türkiye'nin potansiyeline olan güven hem de kurala dayalı, uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların göstergesidir'' dedi.

Ekonomi

10.07.2024, 12:03

Türkiye, deprem yaralarını sarmak için bugüne kadar 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağladı.

Sağlanan bu kaynaklar, hem Türkiye'nin potansiyeline olan güven hem de kurala dayalı, uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların göstergesi oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Türkiye'ye dış kaynak akışına ilişkin değerlendirmede bulundu.

1+1 2+1 ve 3+1 daireler peynir ekmek gibi satılacak: TOKİ'nin konutları uygun fiyat ile satışta 1+1 2+1 ve 3+1 daireler peynir ekmek gibi satılacak: TOKİ'nin... Haberi Görüntüle

DEPREM BÖLGESİ KALKINIYOR

Bakan Şimşek, asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgenin yeniden imarı için uluslararası kuruluşlardan uygun koşullu dış finansman sağlanmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirtti.

"Bu çerçevede Türkiye, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından deprem bölgesinde gerçekleştirilen sağlık altyapı harcamaları için ek 250 milyon avro finansman sağladı." diyen Bakan Şimşek, söz konusu krediye ilişkin anlaşmanın, dün Bakanlıkça imzalandığı bilgisini verdi. Bakan Şimşek, Bankadan geçen yıl da aynı amaçla 250 milyon avroluk bütçe finansmanı sağlandığını hatırlattı.

Söz konusu kaynağın deprem bölgesi için önemine vurgu yapan Bakan Şimşek, "Finansmanla depremden etkilenen yerleşim yerlerinde ortaya çıkan iyileştirme ve yeniden imar ihtiyacı ile sağlık sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanıyor." dedi.

TPAO'dan ikinci Gabar hamlesi! O ilimizde 457 sondaj kuyusunu devreye alındı TPAO'dan ikinci Gabar hamlesi! O ilimizde 457 sondaj kuyusunu devreye... Haberi Görüntüle

KONUT İNŞASI, ALTYAPI VE SAĞLIK İÇİN KULLANILACAK

Dış finansman kaynağının konut inşası, altyapı ve sağlık için kullanılacağına vurgu yapan Mehmet Şimşek, Türkiye'nin deprem yaralarının sarılması için uluslararası kuruluşlardan önemli miktarda kaynak temininde bulunduğuna işaret ederek şunları kaydetti;

"Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansından da kısa süre önce 'Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi' kapsamında kullanılmak üzere 60 milyar yen finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşması imzalamıştık. Bu finansman İller Bankasının deprem bölgesi altyapı çalışmalarının desteklenmesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının deprem bölgesinde yer alan kırsal konutların inşası ve Sağlık Bakanlığının sağlık altyapı çalışmaları için kullanılacak."

Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye girdi: Kamuda çift maaşa son! Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye girdi: Kamuda çift maaşa son! Haberi Görüntüle

NE KADAR KAYNAK SAĞLANDI?

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının da deprem bölgesi için 1,5 milyar avroluk finansman paketi açıkladığını anımsatan Bakan Şimşek; Dünya, Avrupa Yatırım, İslam Kalkınma ve Asya Altyapı Yatırım bankalarından da bu amaçla dış finansman sağladıklarını dile getirirken ''Bugüne kadar deprem bölgesinde yaşanan acıları hafifletmek ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için 3,8 milyar dolarlık dış finansman sağlandı. Sağlanan bu kaynaklar hem Türkiye'nin potansiyeline olan güven hem de kurala dayalı, uluslararası normlara uygun, rasyonel politikaların bir göstergesidir." ifadesini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading