banner2

Cumhuriyet ikramiyesi bekleyenler dikkat! SGK uzmanından açıklama geldi! O emekliler ikramiye alamayacak

Cumhuriyet ikramiyesi verilecek mi, cumhuriyet ikramiyesi ne zaman ve kimlere verilecek sorularının yanıtı merak edilerek araştırılmaya devam ediyor. İşte Cumhuriyet ikramiyesi ile ilgili detaylar...

Ekonomi 25.09.2023, 20:16 25.09.2023, 21:13
Abone ol
Cumhuriyet ikramiyesi bekleyenler dikkat! SGK uzmanından açıklama geldi! O emekliler ikramiye alamayacak

Milyonlarca emekli vatandaş sorunlarının çözümü için devletten gelecek açıklamalara odaklanırken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun emekli ve emekli olacak vatandaşlara yönelik açıklamalarda bulundu. Erdursun'un açıklamalarına göre, Ekim ayında Meclis'e sunulacak Torba Yasa'da hem üzen hem de sevindiren düzenlemeler var.

EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle milyonlarca vatandaş emekli oldu ancak hala staj ve çırakların mağduriyeti sürüyor. Hal böyle olunca gözler Ekim ayında Meclis’e sunulacak Torba Yasa’ya çevrildi. Ekim ayına sayılı günler kala vatandaşların 4 gözle beklediği tüm detayları Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun açıkladı. 

Ülkemizde çırak okuluna ya da liselerin staj dönemlerinde meslek okullarından staja giden kişilere sigorta girişleri yapılarak sigorta kartı verildiğini ancak emeklilikte bunun hiçbir işe yaramadığını dile getiren Özgür Erdursun, okulların bu kişiler adına sadece %1 iş kazası meslek hastalığı primi yatırdığını, tüm kollara tabii prim yatırılmadığı için emeklilikte bir işe yaramadığının altını çizdi.

STAJ VE ÇIRAK MAĞDURLARINA KÖTÜ HABER

EYT'den yararlanamayan staj ve çırak mağdurları için hükümetin bir çalışması olmadığını aktaran Erdursun, "Bu durumda olan kişileri böyle gereksiz yere umutlandırmakta uygun olmaz. Şu anda hükümetin Torba Yasa çalışmasının içerisinde stajerlerin ve çırakların mağduriyeti yok ama biz Torba Yasa’nın içindekiler için kesin şu vardır, bu vardır diyemeyiz ama aldığımız bilgilere göre, daha çok Bağ-Kur ya da ev hanımlarının eksik günlerini tamamlarken ödeyecekleri primlerde bir miktar indirim, emekli aylıklarına en düşük emekli aylıklarına bir miktar seyyanen artış gibi durumlar şu anda Torba Yasa’da görüşülen, konuşulan durumlar. Maalesef stajyerlerin ve çırakların durumu gündemde değil" dedi. 

“EMEKLİLİKLERİ 5 YIL ÖNE ÇEKİLEBİLİR”

Ekim ayında Meclis'e sunulacak Torba Yasa'da Bağ - Kur'lular için müjdeler olduğunu aktaran Erdursun, "Bağ- Kur’da kadınlar 7 bin 200 erkekler 9 bin günle emekli oluyor ikisinde de aynı şekilde 5 yıl, 1800 gün indirim düşünülüyor" dedi. Erkeklerin 9 bin günden 7 bin 200 güne kadınların ise 7 bin 200 günden 5 bin 400 güne düşürüleceğinden bahseden Erdursun, bu düzenlemenin tüm Bağ - Kurluları kapsamayacağının da altını çizdi.

Yeni gelecek düzenlemenin basit usul mükelleflerini kapsayacağı, şirket ortaklarını ve esnafı kapsamayacağını aktaran Erdursun, "Burada da çok büyük haksızlıklar olur ve tartışılır yani Ekim ayında  sadece basit usul mükelleflerine bu hak verilirse ya da yanında 3-4 kişi çalıştıran işçi sayısı ile sınırlandırılırsa, bu durumda emekli olmak için yanındaki kişi sayısını artırmaz sahte sigortalık olur, sahte yollar olur bu nedenle Bağ-Kur’da kadınlarda da erkeklerde de prim gün yasında 7200 erkekler, 5400 günde kadınlar olmalıdır" dedi. 

SADECE EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA İKRAMİYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın emekli aylıklarındaki artış için yıl sonunu işaret etmeleri üzerine Ekim ayında emekli ikramiyesinin sadece en düşük emekli aylığı üzerinden yapılacağını dile getiren Özgür Erdursun, Bayram ikramiyesi için Sayın Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları doğrultunda devam ederse, Ekim ayında sadece en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlananların aylık 10 bin liraya tamamlanacağını onun dışında emeklilere hiçbir şey verilmeyeceğini vurguladı. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un açıklamalarına göre, Ekim ayında Meclis'e sunulacak Torba Yasa'da yer alacak bazı düzenlemeler şu şekilde:

  • Bağ-Kur'lular için emeklilik yaşı 5 yıl öne çekilebilir. Kadınlarda 7200 günden 5400 güne, erkeklerde 9000 günden 7200 güne düşürülmesi düşünülüyor. Ancak bu düzenlemenin sadece basit usul mükelleflerini kapsayacağı, şirket ortaklarını ve esnafı kapsamayacağı belirtiliyor.
  • En düşük emekli aylığına seyyanen zam yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamaları doğrultusunda, Ekim ayında en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlanacak.
  • Emekliler için bayram ikramiyesi verilecek. Bayram ikramiyesinin miktarı henüz belli değil ancak 10 bin lira civarında olması bekleniyor.

Staj ve çırak mağdurları için herhangi bir çalışmanın olmadığını belirten Erdursun, bu durumda olan kişilerin gereksiz yere umutlanmamasını tavsiye etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!