banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pirinkayalar Tüneli'ni açtı: Hedefimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisine girmek

Son dakika... Pirinkayalar Tüneli Açılış Töreni'ne canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Hedefimiz, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek küresel yönetim sisteminde daha etkin söz sahibi kılmaktır.' dedi.

Ekonomi 29.12.2021, 14:18 29.12.2021, 16:01
Abone ol

Erzurum-Artvin kara yolunda sürücülere zor anlar yaşatan Pirinkayalar Geçidi'nde yapımı tamamlanan tünel bugün açıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pirinkayalar Tüneli Açılış Töreni'ne canlı bağlantı ile katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Erzurum ve Artvin araında seyahat edecek vatandaşlarımız buzlanma, taş düşmesi gibi tehlikelerle karşılaşmadan gidecekleri yere varacaklardır. Her ikisi de yüksek turizm potansiyeline sahip iki ilimiz arasındaki bu tünel yeni fırsatları da beraberinde getirecektir. Projede görev alan herkesi tebrik ediyorum. Seyahat edecek vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu, iyi yolculuklar diliyorum. Ülkemizin bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 KM'den 28 bin KM'ye çıkardık. 

'KAFKASYA TRAFİĞİ RAHATLAYACAK'

Ülkemize 18 milyon liraya yakın tasarruf yanında karbon salınımını azaltarak çevrenin korunmasına katkı yapacaktır. Her ikisi de yüksek Turizm potansiyeline sahip Erzurum ve Artvin arasındaki yolu beraberinde yeni fırsatları getirecektir. Her iki şehir üzerinden Kafkasya'ya yönelen transit trafiği de rahatlayacaktır. 

'HEDEFİMİZ DÜNYADA İLK 10'

Hedefimiz, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek küresel yönetim sisteminde daha etkin söz sahibi kılmaktır. Türkiye, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında hem en kapsamlı hem en yeni hem en modern kalkınma altyapısına sahip devlet olarak öne çıkmaktadır.

'TÜRKİYE'NİN AYDINLIĞINA GİDEN KUTLU YÜRÜYÜŞ'

Sağlıkta yaptığımız yatırımların önemini salgın döneminde hep birlikte yaşayarak gördük. Enerjide yaptığımız yatırımların ne denli önemli olduğunu gelişmiş ülkelerin enerji krizi yaşadığı şu dönemde daha iyi değerlendirebiliriz. Benzer örnekleri her alana teşmil etmek mümkündür. Geçtiğimiz 19 yılda 3.5 trilyon dolar harcayarak kurduğumuz altyapının hakkını hep birlikte vereceğiz. Burada ssadece bir tünel açmıyoruz, Türkiye'nin aydınlık geleceğine giden kutlu yürüyüşün bir adımını atıyoruz. Tüm milletimizi bu kutlu yürüyüşte yer almaya davet ediyorum.

KARAİSMAİLOĞLU: HEM ÇEVREYİ KORUYORUZ HEM ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNUYORUZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; ''Doğu Anadolu ve Karadeniz'i birbirine bağlayan Erzurum-Artvin güzergahındaki #PirinkayalarTüneli ile; zorlu bir coğrafyada, ağır kış şartlarında ulaşımın tünel konforuyla gerçekleştirilmesini sağlarken, hem çevreyi koruyoruz hem de ülke ekonomisine katkı sunuyoruz.''

MEVCUT YOL 680 METRE KISALACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, dev tünelin özellikleriyle ilgli açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ''2 bin 272 metre uzunluğunda, tek tüpten oluşan tünel projesinin toplam uzunluğu bin 70 metrelik bağlantı yolu ile birlikte 3,34 kilometreye ulaşmaktadır. Proje ile Erzurum ve Artvin illerine ait havalimanları ve Artvin Limanı ile bütünleşerek, ulusal ve uluslararası bağlantıların parçası olacak. Aynı zamanda iç ve dış turizm sirkülasyonunun sağlanmasıyla bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sunacaktır. Ayrıca mevcut yol 680 metre kısalacak. Projeyle, yıllık toplam 17,6 milyon TL tasarruf edilirken, karbon salınımı 230 ton azalacaktır" denildi. 

ÖZEL İMALATLARA YER VERİLDİ

Pirinkayalar Tüneli'nin inşasında, yörenin sahip olduğu yüksek turizm potansiyeli ve tünel güzergahının 1'inci derece doğal sit alanı içinde kalması nedeniyle yüksek hassasiyet gösterildiği, projede özel imalatlara yer verildiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!