Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi duyuracak! Hem ev sahipleri hem kiracılar mutlu olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, fahiş kira artışlarının önüne geçmek için yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verirken ''Yapılacak düzenleme ile ev sahibi vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek, kiracıları mutlu edecek düzenlemeyi yapacağız. Cumhurbaşkanımız 10-15 gün içinde düzenlemeyi paylaşacaktır.'' ifadelerini kullandı.

Ekonomi 26.05.2022, 11:51 26.05.2022, 12:31
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi duyuracak! Hem ev sahipleri hem kiracılar mutlu olacak

4 bakanlık fahiş kira artışları için harekete geçti ve geçtiğimiz günlerde kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Dar gelirli vatadanşlara rahat nefes aldıracak bir projenin üzerinde yoğunlaşan 4 bakanlık, hazırladıkları yeni düzenlemeyi yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kanal D'de yayınlanan, Hakan Ural ve Nur Tuğba Namlı'nın sunduğu 'Neler Oluyor Hayatta' programına katıldı ve konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

''SOSYAL KONUT PROJESİ AÇIKLAYACAĞIZ''

Bakan Kurum, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ''Biz bu konudan hareketle hiçbir sıkıntıda vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Pandeminden itibaren ne ihtiyaç varsa bu alanda onların yanında olmaya gayret gösterdik. Bundan sonra vatandaşın talebi neyse vatandaşın sesini dinlediğimiz süreç olacak. Milletimizle beraber yürüdük. Pandemi sürecinden önce dünyada tedarik zincirinde, enflasyonda sorun yoktu. Pandemi süreciyle birlikte hastalarımız oldu, vefat edenler oldu. İlk günden itibaren yapılması gereken her türlü desteği yaptık. Bütün gelişmiş Avrupa ülkelerinde tarihlerinde görülmemiş enflasyonla karşı karşıyalar. Enerjide ciddi problem söz konusu. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşla enerji sorunu ortaya çıktı. Almanya termik santrallerini açma peşinde. Dolayısıyla bu tedarik zincirindeki bozulma tüm sektörleri etkiledi. Ticaret, Turizm, sanayiyi etkiledi. Ülkemizde bunlara rağmen ihracat rekorları kırıldı. Pandemi sürecinde Cumhuriyet tarihinin en büyük konut satışlarını yaptık. Vatandaşlarımız cazip kredilerle ev sahibi oldu. Biz TOKİ olarak yılda ortalama yeni yapılan konutların yüzde 8-10'unu yapardık. Bu süreçle konut miktarını yüzde 14'e çıkardık. Alt gelir grubu vatandaşlarımız ev sahibi olsun diye. 1984'ten 2002'ye kadar 65 bin konut inşa etmiş TOKİ. Bugüne kadar 1 milyon 137 bin rakamına 20 yılda ulaştık. Toplumun her kesimine ev sahibi olması için projeler geliştiriyoruz. Sosyal konut projesi açıklayacağız. Kiranın da altında ödemelerle vatandaşlarımız ev sahibi olacak.

''CUMHURBAŞKANIMIZ 10-15 GÜN İÇİNDE DÜZENLEMEYİ PAYLAŞACAK''

Kiracılarla alakalı kabul etmediğimiz süreçle karşı karşıyayız. Kiracınıza 5 yılda bir kira fiyatını güncelleyebilirsiniz. TÜFE üzerinden değil, piyasa rayici üzerinden güncellenebilir. Kiraya verdiniz yıllık ne kadar artış yapacaksınız? Bu da kanunda açıklanmış. TÜFE rakamlarını geçemezsiniz. Açıklanan TÜFE ortalaması yüzde 35. Yani piyasada kiracılarımıza yapabileceğimiz maksimum zam yüzde 35. Bununla ilgili Borçlar Kanunu çerçevesinde sözleşme yapılıyor. Vatandaşlarımız her türlü hukuki süreci başlatabilirler. Kanunlar çerçevesinde haklarını talep edebilirler. İlgili bakanlıklarımız var. Fahiş Fiyat artışlarına ilişkin böyle bir durum söz konusuysa bakanlıklarımıza bildirsinler. Mevcut düzenleme bu. Biz vatandaşlarımızın taleplerini dinliyoruz. Bu çerçevede 4 bakanlığımız çalışma başlattı. Bu alanda Ticaret, Adalet, Hazine ve Çevre bakanlığının bulunduğu heyetle sahada aldığımız bilgilerle çalışma grubu oluşturduk. Yapılacak düzenleme ile ev sahibi vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek, kiracıları mutlu edecek düzenlemeyi yapacağız. Cumhurbaşkanımız 10-15 gün içinde düzenlemeyi paylaşacaktır. Vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Vatandaşa ne zam yapmışsak onun üstünde kira artışı yapmaya müsaade edemeyiz. 

KİRA DÜZENLEMESİ

28 milyon konutumuz var. Tüm Türkiye'de. İstanbul'da 16 milyona yakın bağımsız bölüm söz konusu. Yeteri kadar konut da var. Daha önce Cumhurbaşkanımızın açıkladığı paket var. 2 milyon liraya kadar 0.99 faizle kredilendirme, vergi, harçlarla ilgili muafiyetler var, destek olacağımızı söyledik. Konut maliyetlerini azaltacak, yüklenicilerin iş yapmasını kolaylaştıracak düzenlemeyi çalışıyoruz. Sahada bir problem var. Vatandaşın bir sorunu var. Gözümüzü kapatalım gibi davranış içine giremeyiz. Kira fiyatlarını o evin değerine göre, rayicine göre, verilen emlak vergisi neyse belli. Şimdi bu çerçevede kirayı da belirlememiz gerekir. Aynı mahallede yeni bina, biraz büyük, küçük olabilir, metrekaresi 100 olan 100'ün üstünde olan, yalı, apartman dairesi çeşitliliği kapsamında değer üzerinden ilerlememiz lazım. Güncellemeyi gözden geçiriyoruz. Evin değeri üzerinden hareket etmek bize daha doğru geliyor. Aynı mahallede 2 milyonluk ev de var, 5 milyonluk ev de var. Taban fiyat evler için uygulama oluyor. Evin emlak değeri çerçevesinde hareket ettiğinizde, tavan fiyatın açıklanan TÜFE endeksi olduğunda sorun kalmıyor.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!