Cumhurbaşkanı Erdoğan gıda müjdesi vermişti! Rekor indirimler bugün başladı: Şeker, un, ayçiçek yağı...

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde bulunan 30'un üzerinde üründe indirim satışı bugün başladı. Peki hangi ürünler indirime girecek? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği ürünlerin listesi...

Ekonomi 15.08.2022, 07:47 15.08.2022, 12:40
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla enflasyonla mücadele kapsamında temel tüketim ve et ürünlerinde kapsamlı bir indirim kampanyası bugün başladı. Tarım Kredi Kooperatif Marketleri indirime girecek olan ürünleri de açıkladı. Peki indirim ne zaman başlayacak ve hangi ürünlerde geçerli olacak?

SATIŞ BAŞLADI KUYRUK OLUŞTU

Tarım Kredi, 1400'e yakın hizmet noktası bulunan kooperatif marketlerinde 30’un üzerinde temel tüketim ürününde 15 Ağustos Pazartesi (bugün) itibarıyla indirimli fiyat uygulamasına geçileceğini açıklamıştı. Bugünden itibaren geçilen indirimli fiyat uygulamasının detayları belli oldu. Satışların başlamasıyla birçok markette sabahın erken saatlerinde kalabalık oluştu. Vatandaşlar fiyatları uygun bulduğunu belirtti. 

HANGİ ÜRÜNLER İNDİRİME GİRECEK

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından indirim uygulanacak ürünler şunlar olacak; Makarna, un, salça, pirinç, bulgur, mercimek, nohut, fasulye, şeker, ay çiçek yağı, zeytin yağı, tavuk ürünleri, tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, zeytin, çay, Türk kahvesi, patates, kuru soğan, karpuz, kavun, çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, sıvı sabun, peçete, rulo havlu, kolonya, bebek bezi.

HANGİ ÜRÜN NE KADAR?

Daha önce 5 kilosu 64 lira 50 kuruş olan un, bugün itibarıyla 50 lira oldu. Ayçiçek yağında ise 5 litre yağ 162 lirayken, 146 lira 90 kuruşa düştü. 1 kilo çay ise 66 lira 90 kuruştan 59 lira 90 kuruşa düştü. Temizlik ürünlerinde de indirim yapıldı. 5 kilo toz deterjan 78 lira 90 kuruştan 64 lira 90 kuruşa düştü. 

"FİYATLAR GAYET UYGUN AMA BAŞKA MARKALARA YER VERİLMELİ"

Sabah 07.00'de marketin açılmasını bekleyen Nurten Gümüş, " Fiyatlar gayet uygun. Çay aldım, çocuklara kahvaltılık aldım. Beklentim gibi değil ama güzel. Devamı olması lazım, tek seferlik olmaması lazım. Başka markalara da yer verilmeli" diye konuştu.

''PİYASALARA GÖRE FİYATLAR UYGUN''

Bilal Kaya ise "Yağ aldım, patates ve soğan aldım. Piyasaya göre fiyatlar daha uygun. Toplam 170 lira ödedim" dedi. 

BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDE 35 İNDİRİMLİ ET MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; ''Marketlerde vatandaşımızı dara sokanlar Tarım Kredi Kooperatif talimatı aldı. Koyun kuzu etinden yüzde 25 indirim başlattık ve bu sabah Tarım Kredi Kooperatifleri başkanıyla da konuştum. Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 gibi indirimlerle başlayacağız. Piyasaların dengelerini bozanlar hizaya gelecek. Diğer ürünlerde de şeker, buğday, un, ayçiçek yağı... Aklınıza ne geliyorsa 20-30-40 üründe süratle indime gidilecek. Talimatımız şu sen başa baş noktasında çalışacaksın kar amacıyla çalışmayacaksın. Tarım Kredi Kooperatifi bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.'' ifadelerini kullanmıştı.

TARIM KREDİ MARKETLERİNDE ET SATIŞI DA OLACAK

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Mersin Erdemli'de Üreticiler Buluşması'nda konuştu. Bakan Kirişci, küçükbaş hayvan sayısının 57,5 milyona, büyükbaş hayvan sayısının da 18 milyona çıktığını ifade etti. Bu artışların fiyatlara indirim olarak yansıdığını söyledi. Bakan Kirişçi, "Bu 1300 tane Tarım Kredi marketlerde inşallah bunlarda da özellikle kasap reyonunun Et Süt Kurumu tabelasıyla donatacağız. Kardeş kuruluş kardeş organizasyon olarak Tarım Kredi marketlerde de bu etlerin satışını sağlayacağız. Böylelikle hem Et Süt Kurumunu, hem de üreticimizi, hem tüketicimizi herkesin lehine bir adım atmış olacağız. Canlı hayvan varlığımızda bir artış var, bunun belirli ölçülerde eritilmesi lazım. Nasıl yapacağız bunu, içeride et tüketimini teşvik ederek. Bunun için ne yaptık, et süt kurumu olarak küçükbaş hayvan etinde yüzde 25 indirime gittik. Biz asla ve katha almış olduğumuz canlı hayvanların fiyatlarında bir indirime gitmedik. Biz bunun üreticimizin de lehine olsun diye yaptık." ifadelerini kullandı.Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!