banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan davet etti! Tesla Türkiye'ye geliyor: Fabrikanın yeri bile hazır

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Meloni’nin ardından son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da Elon Musk’a “Fabrikayı bizim ülkemizde kur” daveti geldi. 7. fabrikasını açmaya hazırlanan Elon Musk'ın Türkiye'ye daha yakın olduğu gelen bilgiler arasında. Tesla'nın Türkiye'ye gelmesi halinde kurulacak fabrikanın yeri bile hazır... Volkswagen'in vazgeçtiği Manisa arazisi Tesla'nın yeni bölgesi olabilir.

Ekonomi 19.09.2023, 11:28 19.09.2023, 12:52
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan davet etti! Tesla Türkiye'ye geliyor: Fabrikanın yeri bile hazır

Dünyanın en büyük elektirikli araç üreticisi Tesla’nın yedinci fabrikasına karar vereceği süreçte Elon Musk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüz yüze görüşmesi heyecan yarattı. New York’taki Türkevi’nde yapılan görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’a yeni Tesla fabrikasının Türkiye’de kurulması yönünde davette bulundu. Samimi bir şekilde gerçeklen görüşmeye Elon Musk'ın oğlunu da getirmesi dikkat çekti.

"ÖNEMLİ ADAYLAR ARASINDA"

Söz konusu görüşmenin detaylarını sosyal medya hesabından paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Cumhurbaşkanımız, Togg ile elektrikli araç üretimine adım attığımızı anlatarak, Tesla’nın Avrupa’daki 2’nci, dünyadaki 7’nci fabrikasını Türkiye’de kurması için destek vermeye hazır olduğumuzu söyledi. Elon Musk, halihazırda çok sayıda Türk tedarikçi firmanın Tesla ile çalıştığını, Türkiye’nin Tesla yatırımı için en önemli adaylar arasında olacağını ifade etti." dedi.

FABRİKANIN YERİ BİLE HAZIR

Alman Volkswagen’in birkaç sene önce yatırım yapmaya karar verdiği ancak politik sebeplerden ötürü bu yatırımdan vazgeçtiği Manisa’daki arazi, altyapısı ve liman bağlantısıyla şu anda en ideal lokasyonlardan birisi olarak öne çıkıyor. Genel görüş ise söz konusu fabrika için olmasa bile Tesla’nın önümüzdeki yıllarda kurmayı planladığı yeni Gigafactory’ler için Türkiye’nin önemli bir aday olabileceği yönünde.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!