banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dijital TL açıklaması: Dijital Türk Lirası nedir, ne zaman çıkacak? 

Son zamanlarda gündemde önemli bir yer edinen Dijital Türk Lirası ile ilgili araştırmalar sürüyor. Dijital Türk Lirası'nın ne işe yaracağı ve nasıl kullanılacağı en çok merak edilen sorular arasında. 

Ekonomi 06.09.2023, 18:01 06.09.2023, 18:15
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dijital TL açıklaması: Dijital Türk Lirası nedir, ne zaman çıkacak? 

Orta Vadeli Program, gündemin öne çıkan başlıkları arasında yer alıyor. Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

Erdoğan'ın açıklamalarında bir kez daha Dijital Türk Lirası projesi yer aldı.

Peki Dijital Türk lirası nedir? Dijital Türk Lirası ne işe yarar? 

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Vadeli Program’ın açıklandığı organizasyonda önemli açıklamalar yaptı.

Gündeme dair önemli başlıklara yer veren Erdoğan, ekonomide yaşanan gelişmelerle ilgili de konuştu. Dijital Türk Lirası hakkında bir kez daha bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmaların devam ettiğini ve bununla ilgili takvimin paylaşılacağını belirtti. 

DİJİTAL TÜRK LİRASI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce gündeme getirdiği Dijital Türk Lirası projesi ile ilgili araştırmalar yeniden hız kazandı. 

Erdoğan, konuyla ilgili daha önce kamuoyuna yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

‘Üretimin tabana yayılmasında çok önemli görev ifa eden KOBİ’lerimizi, büyüyen ekonomimizin lokomotifleri olarak finansmandan istihdama her alanda daha güçlü şekilde destekleyeceğiz. Bugüne kadar hassasiyetle devam ettirdiğimiz bütçe disiplininden önümüzdeki dönemde de taviz vermeyeceğiz. Tasarım altyapısını kurduğumuz yeni nesil Dijital Türk Lirası projemizi hayata geçireceğiz.’

DİJİTAL TÜRK LİRASI NASIL OLACAK?

Dijital TL ile ilgili çalışmaların devam ettiği aktarıldı. Konuyla ilgili detaylı bilgilerin ve görsellerin paylaşılması bekleniyor. 

Bu süreçte uzman isimler de Dijital TL ile ilgili değerlendirme yapıyor. 

Dijital TL'nin sağlayacağı faydalar ise şöyle sıralanıyor:

- Parasal işlemler zaman ve mekan sınırı olmadan internet aracılığıyla ve 7/24 kuralıyla dijital ortamda gerçekleştirilir.

- Para hareketleri düzenleyici ve denetleyici kurumların gözetimine ve denetimine açıktır.

- CBDC sanal ortamda ve dijital olarak üretildiğinden üretim maliyeti sıfırdır. Devletin senyoraj gelirini önemli ölçüde arttırır.

- Dijital Türk Lirası sayesinde Türkiye’de yer alan kurum ve kuruluşlar arasında yapılan işlemlerin kaydı daha kolay tutulur ve işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında oluşabilecek problemler önlenebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!